Poznań: Katarzynka 2019 na… torach

Katarzynka 2019 PKP Cargo 13 fot. S. Wąchała
Jak to jest, gdy się jedzie drezyną? Co musi umieć maszynista? Ile uniesie kolejowy dźwig? Na te i wiele innych pytań można było znaleźć odpowiedź podczas dzisiejszej Katarzynki, na którą zaprosiły MPK i PKP Cargo.

Chodzenie po torach i skakanie po podkładach kolejowych? Wszyscy wiedzą, że nie wolno tego robić. Ale na Franowie, skoro dziś jest dzień Świętej Katarzyny, patronki kolei, to ten raz w roku jest to możliwe! A uprzejmi i kompetentni przewodniczy jeszcze wszystko dodatkowo wyjaśnią i oprowadzą po terenie. Można więc było przyjrzeć się z bliska kolejowym dźwigom, obejrzeć zajezdnię dla lokomotyw – czyli lokomotywownię – i same lokomotywy, a nawet usiąść za ich sterami.

Chętni mieli też okazję do przejażdżki drezyną, mogli też zbadać, dokąd prowadzą te wszystkie tory kolejowe, których na Franowie jest naprawdę sporo, no i dowiedzieć się, po co pociągowi bocznice. Atrakcje były przygotowane głównie z myślą o dzieciach, ale jak się okazało – doskonale bawili się także dorośli…

W dodatku tuż obok, w zajezdni na Franowie, na chętnych czekały atrakcje zorganizowane przez MPK Poznań. Można obejrzeć nowoczesne autobusy i tramwaje oraz pojazdy specjalistyczne jak Unimog, Man, pojazd sieciowy Montraks, czy najnowszy nabytek MPK Poznań – samochód Iveco napędzany sprężonym gazem ziemnym CNG.

Do tramwajów będą zapraszać Trzy Tramwajarki, a tradycyjnie już wszyscy chętni będą mogli – pod okiem instruktora – spróbować swoich sił w prowadzeniu tramwaju: Nietypowa nauka jazdy przeprowadzona zostanie w tramwajach Solaris Tramino i Moderus Gamma. Nie zabraknie też przejazdów tramwajem przez obiekty zajezdni.

MPK Poznań organizuje Katarzynkę nie tylko z Klubem Miłośników Pojazdów Szynowych, ale również z PKP Cargo oraz Grodziską Koleją Drezynową. Kto jeszcze nie był – ma czas do 16.00. I może tam pojechać specjalną komunikacją świąteczną!

el, fot. Sławek Wąchała