Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Joanna Jaśkowiak kontra komunia święta

Poznańska posłanka jeszcze w październiku złożyła interpelację pytając, czy Ministerstwo Zdrowia nie zamierza wprowadzić zakazu bezpośredniego udzielania komunii ze względu na koronawirusa. I wywołała burzę.

Posłanka zwróciła uwagę w interpelacji, że liczba zakażeń wirusem SARS-CoV-2, rośnie, coraz więcej osób umiera na COVID-19, a służba zdrowia jest coraz mniej wydolna, nie mówiąc o sprzęcie, którego brakuje.

Zdaniem Joanny Jaśkowiak przyczyna wzrostu zakażeń leży – między innymi – w zaprzestaniu przestrzegania wielu obostrzeń przez Polaków. Ich czujność uśpił spadek zakażeń, który miał miejsce latem, ale nie tylko to.
“Niestety, ten stan rzeczy spowodowały także nieracjonalne i niekonsekwentne zachowania rządu z panem, premierem na czele” – pisze posłanka w interpelacji.

Joanna Jaśkowiak przypomina, że już w poprzednich interpelacjach apelowałam o rozwagę i wyznaczenie klarownych i niezbędnych ograniczeń. Tym razem przedmiotem jej zainteresowania stał się sposób udzielania sakramentu Komunii Świętej w Polsce.
“Niestety, nadal mimo odgórnych zaleceń kultywuje się podawanie Komunii wprost do ust profana” – pisze posłanka. – Jest to sposób wysoce nieodpowiedzialny i niebezpieczny. Wirusolodzy wielokrotnie wskazywali, że to łatwy sposób na przeniesienie wirusa i takie przypadki były już wcześniej odnotowywane. W obecnej sytuacji udzielanie w jakikolwiek bezpośredni sposób tego sakramentu, nawet do rąk, wydaje się zbędnym ryzykiem.

Naukowcy ostrzegają, że przy dziennym wzroście zakażeń powyżej 2000 system ochrony zdrowia stanie się niewydolny. Obserwując lawinowy wzrost zajętych łóżek respiratorowych, trudno mieć inne zdanie na ten temat. Niestety nie możemy liczyć na zdrowy rozsądek wszystkich duchownych, a Ministerstwo Zdrowia powinno dążyć do zminimalizowania wszystkich niebezpiecznych zachowań.

W związku z coraz trudniejszą sytuacją epidemiczną proszę o odpowiedź na poniższe pytania:
1. Czy Ministerstwo Zdrowia planuje wprowadzić odgórny zakaz udzielania w sposób bezpośredni sakramentu Komunii Świętej?
2. Jeśli tak, kiedy takie plany zostana ogłoszone?
3. Jeśli nie, czy Ministerstwo Zdrowia szacuje, do jakiego wzrostu ciężkich przypadków COVId-19 może doprowadzić nierespektowanie przy takim procederze zasad dystansu i brak maseczek?”.

Interpelacja posłanki wywołała światopoglądową burzę. Ministerstwo wprawdzie odpowiedziało “Super Expressowi”, że nie ma takich planów, ale prawa strona polskiej sceny politycznej poczuła się oburzona interpelacją. Pojawiły się opinie, że to zamach na Kościół Katolicki, padły nawet sformułowania, że posłanka znana z niechęci do tego kościoła zapomina, że Konstytucja gwarantuje prawo do wyznawania dowolnej religii.

Tymczasem warto wiedzieć – a katolicy nawet wiedzieć powinni – że religia katolicka nie polega wyłącznie na przyjmowaniu Komunii Świętej. Ale nawet jeśli ktoś chce ją do tego poziom sprowadzić, to powinien pamiętać, że kwestia częstotliwości przyjmowania komunii jest dość elastyczna.

W roku 1215 roku Sobór laterański IV uznał, że każdy katolik powinien przynajmniej raz w roku (wskazano tu na Wielkanoc) przystąpić do komunii, oczywiście po spowiedzi i pokucie. To prawo obowiązuje w kościele do dziś, więc zgodnie z nim każdemu katolikowi wystarczy przyjęcie komunii raz w roku, co, oczywiście, znacznie zmniejszy ryzyko zakażenia koronawirusem.

W takiej sytuacji zarzucanie posłance, że chce komuś ograniczyć wolność wyznawania religii – zwyczajnie nie jest prawdą. Ale przede wszystkim nie świadczy o znajomości zasad tejże religii.

el

Strona głównaPoznańPoznań: Joanna Jaśkowiak kontra komunia święta