Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań jest kobietą!

I jak się okazuje – nie tylko 8 marca. Miasto przeprowadziło badania, żeby się dowiedzieć, kim są i o czym marzą poznanianki.

Według najnowszych danych GUS w stolicy Wielkopolski żyje 285 183 kobiet na 249 630 mężczyzn, czyli na 100 mężczyzn przypada 114 kobiet. rzeczywiście jest więc kobietą, bo to one stanowią ponad 53 proc. ludności miasta.

Jak się okazuje, najbardziej sfeminizowaną dzielnicą jest Grunwald. Tam na 100 mężczyzn przypada aż 117 kobiet i prognozy demograficzne przygotowane przez Główny Urząd Statystyczny nie przewidują znaczących zmian w tym zakresie do 2040 r.

Gdzie pracują poznanianki? Najwięcej jest ich w opiece zdrowotnej i pomocy społecznej (ponad 82 proc. wszystkich pracujących to kobiety), w edukacji (70,5 proc.), administracji publicznej (67 proc.), działalności finansowej i ubezpieczeniowej (63 proc.) i w zakwaterowaniu i gastronomii (62 proc.).

W 2018 r. Urząd Miasta Poznania zlecił badanie potrzeb i satysfakcji poznanianek. Dokument “Diagnoza potencjału rozwojowego kobiet” zawierał odpowiedzi na pytania, kim są i czego pragną mieszkanki miasta. I okazało się, że kobiety częściej niż mężczyźni korzystają z oferty kulturalnej, są aktywniejsze społecznie i częściej niż mężczyźni zdają sobie sprawę z tego, jak ważne są działaniach dla społeczności lokalnych.

To kobiety częściej stawiają na współpracę, jedność i wspólnotowość, ponieważ ich zdaniem właśnie działanie w zespole da lepsze efekty, jeśli chodzi o rozwój miasta. To dlatego kobiety częściej deklarują chęć uczestnictwa w wyborach do rad osiedli, głosowania w budżecie obywatelskim i wspierania lokalnych inicjatyw. Ważny jest dla nich ład i estetyka otoczenia.

Kobiety zdecydowanie opowiadają się za polityką “zero tolerancji” dla przemocy. Ważne jest dla nich czyste powietrze i są bardziej niż mężczyźni nastawione nastawione proekologicznie. Bardziej też niż inne grupy angażują się w proces edukacji dzieci i młodzieży, podnoszenie jakości kształcenia i rozwój form ochrony osób starszych, samotnych i wykluczonych.

Poznanianki są aktywne i przedsiębiorcze, bardziej niż mężczyźni otwarte na współpracę ponad podziałami oraz niematerialne aspekty rozwoju i sukcesu. Chcą zdobywać nowe doświadczenia, rozwijać się, wpływać na rozwój społeczny i przestrzeń publiczną, by Poznań każdego dnia stawał się coraz lepszym miejscem do życia.

UMP

Strona głównaPoznańPoznań jest kobietą!