Poznański Jarmark Świętojański Osada Wczesnośredniowieczna fot. Sławek Wąchała
Artyści, rękodzielnicy i rzemieślnicy, smakołyki i napoje z różnych stron świata. 12 czerwca rozpocznie się Jarmark Świętojański na Starym Rynku i potrwa do 27 czerwca.

– Jarmark Świętojański to wieloletnia tradycja. W tym roku zostanie zorganizowany po raz 46. Jak zawsze będzie to okazja, aby posmakować dobrej kuchni, nabyć ciekawe wyroby rzemieślnicze i spędzić miło czas w rejonie Starego Rynku – mówi Iwona Rafińska, prezes spółki Targowiska.

Drewniane domki handlowe i stoiska własne rękodzielników zapełnią się znów unikatowymi artystycznymi przedmiotami: m.in. autorską, ręcznie wykonywaną biżuterią; ozdobami z bursztynu, srebra, brązu, drewna i naturalnego rogu; naturalnymi kamieniami i szkłem antycznym; odzieżą i dodatkami z lnu, jedwabiu, filcu; ceramiką ręcznie toczoną na kole garncarskim, koszulkami z autorskimi nadrukami i całą gama artykułów dekoracyjnych.

Niektórzy z wystawców podczas jarmarku na miejscu będą realizować indywidualne zamówienia klientów (np. biżuterię czy inne przedmioty artystyczne), warto będzie także zajrzeć na stoisko Poznańskiego Pogotowia Społecznego, gdzie również znajdziemy bogatą ofertę rękodzieła wykonanego przez podopiecznych. Amatorzy prac ogrodowych będą mogli zaopatrzyć się w cebulki kwiatowe.

Na miłośników dobrej kuchni czeka wiele smakołyków z różnych stron Polski i nie tylko. Będzie można kupić chałwy, oliwki, oleje i oliwy w różnych smakach; sery podhalańskie, holenderskie, szwajcarskie i hiszpańskie; litewskie wędliny i chleby oraz kwas chlebowy; miody pszczele z przydomowej pasieki, owoce w czekoladzie, gofry, kawy smakowe i wiele innych specjałów.

Na kiermaszu będzie można kupić także najrozmaitsze rodzaje alkoholi -likiery, nalewki, wódki smakowe i destylaty, miody pitne, śliwowice, polskie wina ekologiczne, cydr i piwa rzemieślnicze.

Trudno wyobrazić sobie Jarmark Świętojański bez kolekcjonerów, numizmatyków, filatelistów i handlarzy starociami. W tym roku będzie można spotkać ich przy Ratuszu oraz w uliczce J.B. Quadro.

Stoiska handlowe będą czynne codziennie od godziny 10:00 do 21:00 lub do „ostatniego” klienta.

Odwiedzający Jarmark Świętojański będą mogli wziąć udział w konkursie. Codziennie do wygrania będzie bon zakupowy o wartości 100 zł do zrealizowania u obecnych na rynku wystawców. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć na Facebooku.

UMP