Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Jan Henryk Dąbrowski wjechał do Poznania!

Po 213 latach znów do stolicy Wielkopolski wjechał generał Jan Henryk Dąbrowski w towarzystwie Józefa Wybickiego.

Już po raz czwarty Wielkopolskie Muzeum Niepodległości specjalną inscenizacją przypomniało historię spektakularnego przyjazdu generała Henryka Dąbrowskiego do Poznania, które dało początek zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu 1806 roku i rozbudziło nastroje niepodległościowe Polaków zwieńczone utworzeniem rok później, z woli Napoleona, Księstwa Warszawskiego.

6 listopada 1806 roku Polska była w niewoli, wymazana z mapy Europy, 11 lat po III rozbiorze. I wtedy w Poznaniu pojawili się dwaj przyjaciele: owiany legendą legionów polskich we Włoszech generał Jan Henryk Dąbrowski i twórca późniejszego hymnu, Mazurka Dąbrowskiego – Józef Wybicki. Ich przyjazd do stolicy Wielkopolski przerodził się w wielką manifestację patriotyczną.

W odczytanej na Starym Rynku w Poznaniu odezwie, sygnowanej przez cesarza Francuzów, znalazła się wyjątkowa, bardzo specyficzna oferta, w której oznajmiano Polakom, iż Napoleon może odbudować ich państwo, jeśli tylko okażą się tego w jego oczach godni. Tak rozpoczęło się pierwsze, jedno z nielicznych w naszej historii zwycięskich, narodowych powstań – powstanie wielkopolskie.

Inscenizację, opartą na prawdziwej historii, która wydarzyła się w Poznaniu 213 lat temu przygotowała grupa poznańskich artystów posiadających bogate doświadczenie teatralne, muzyczne i plastyczne, szczególnie przy tworzeniu spektakli i widowisk plenerowych. Wykonawcami byli Grupa Rekonstrukcji Historycznej Tomasza Klauzy, twórcę Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach oraz Grupę Apolinarski – utworzoną w Bukówcu Górnym Włoszakowic z inicjatywy Pawła Apolinarskiego grupę kaskaderów konnych wykonujących pokazy ułańskie, pokazy woltyżerki kozackiej oraz western.

Reżyserem inscenizacji wjazdu generała Jana Henryka Dąbrowskiego do Poznania jest Janusz Stolarski, aktor i reżyser,  znany między innymi z przyjętych entuzjastycznie przedstawień opowiadających historię Poznańskiego Czerwca 1956 roku: „Stukot/Czerwiec'56|” i „Trzy tramwajarki”. Autorem muzyki Jacek Hałas, twórca muzyki dla teatru i filmu, założyciel Domu Tańca. Scenariusz stworzyli wspólnie Janusz Stolarski i Przemysław Terlecki, który dodatkowo wcielił się w rolę narratora.

Wcześniej poznaniacy złożyli kwiaty w krypcie na Wzgórzu św. Wojciecha, gdzie pochowano obu generałów.

WMN, el

Strona głównaPoznańPoznań: Jan Henryk Dąbrowski wjechał do Poznania!