Dąbrowski na Starym Rynku fot. UMP

Poznań: Jan Henryk Dąbrowski wjechał do Poznania!

Po 213 latach znów do stolicy Wielkopolski wjechał generał Jan Henryk Dąbrowski w towarzystwie Józefa Wybickiego.
Reklama - dalsza część artykułu znajduje się poniżej

Już po raz czwarty Wielkopolskie Muzeum Niepodległości specjalną inscenizacją przypomniało historię spektakularnego przyjazdu generała Henryka Dąbrowskiego do Poznania, które dało początek zwycięskiemu Powstaniu Wielkopolskiemu 1806 roku i rozbudziło nastroje niepodległościowe Polaków zwieńczone utworzeniem rok później, z woli Napoleona, Księstwa Warszawskiego.

6 listopada 1806 roku Polska była w niewoli, wymazana z mapy Europy, 11 lat po III rozbiorze. I wtedy w Poznaniu pojawili się dwaj przyjaciele: owiany legendą legionów polskich we Włoszech generał Jan Henryk Dąbrowski i twórca późniejszego hymnu, Mazurka Dąbrowskiego – Józef Wybicki. Ich przyjazd do stolicy Wielkopolski przerodził się w wielką manifestację patriotyczną.

W odczytanej na Starym Rynku w Poznaniu odezwie, sygnowanej przez cesarza Francuzów, znalazła się wyjątkowa, bardzo specyficzna oferta, w której oznajmiano Polakom, iż Napoleon może odbudować ich państwo, jeśli tylko okażą się tego w jego oczach godni. Tak rozpoczęło się pierwsze, jedno z nielicznych w naszej historii zwycięskich, narodowych powstań – powstanie wielkopolskie.

Inscenizację, opartą na prawdziwej historii, która wydarzyła się w Poznaniu 213 lat temu przygotowała grupa poznańskich artystów posiadających bogate doświadczenie teatralne, muzyczne i plastyczne, szczególnie przy tworzeniu spektakli i widowisk plenerowych. Wykonawcami byli Grupa Rekonstrukcji Historycznej Tomasza Klauzy, twórcę Muzeum Wojen Napoleońskich w Witaszycach oraz Grupę Apolinarski – utworzoną w Bukówcu Górnym koło Włoszakowic z inicjatywy Pawła Apolinarskiego grupę kaskaderów konnych wykonujących pokazy ułańskie, pokazy woltyżerki kozackiej oraz western.

Reżyserem inscenizacji wjazdu generała Jana Henryka Dąbrowskiego do Poznania jest Janusz Stolarski, aktor i reżyser,  znany między innymi z przyjętych entuzjastycznie przedstawień opowiadających historię Poznańskiego Czerwca 1956 roku: „Stukot/Czerwiec’56|” i „Trzy tramwajarki”. Autorem muzyki Jacek Hałas, twórca muzyki dla teatru i filmu, założyciel Domu Tańca. Scenariusz stworzyli wspólnie Janusz Stolarski i Przemysław Terlecki, który dodatkowo wcielił się w rolę narratora.

Wcześniej poznaniacy złożyli kwiaty w krypcie na Wzgórzu św. Wojciecha, gdzie pochowano obu generałów.

WMN, el

Dodaj komentarz

avatar