czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Jak zagłosować w czasie wakacji?

Druga tura wyborów prezydenckich, wyznaczona na 12 lipca, przypada akurat w pełni sezonu wakacyjnego. Sporo osób będzie korzystało z letniego wypoczynku poza stałym miejscem zamieszkania. Jak wtedy zagłosować?

Każdy, kto chce głosować w II turze wyborów prezydenckich poza miejscem zameldowania, może pobrać zaświadczenie o prawie do głosowania lub dopisać się do spisu wyborców. W ostatnim wypadku osoby, które dopisały się przed I turą, nie muszą robić tego ponownie – dopisanie skutkuje na obie tury.

Polki i Polacy wybiorą głowę państwa w niedzielę, 12 lipca. Wyborcy, którzy w tym czasie wyjeżdżają na wakacje, mogą pobrać w swoim urzędzie gminy zaświadczenie o prawie do głosowania. Umożliwi ono oddanie głosu w dowolnym obwodzie głosowania na terenie Polski i za granicą. W drugim wypadku trzeba jednak pamiętać, aby sprawdzić czy w kraju, w którym będziemy przebywać, można głosować bezpośrednio (wykaz obwodów głosowania, w których można głosować w lokalu jest dostępny w załączniku).

Zaświadczenia na II turę wyborów wydawane są do 10 lipca (osoby, które złożyły wniosek przed pierwszą turą, automatycznie otrzymały dwa). Można je odebrać osobiście albo przez upoważnioną na piśmie osobę w jednej z trzech lokalizacji, gdzie realizowane są sprawy wyborcze. Są to:

siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. W PCŚ można złożyć wniosek bezpośrednio w okienku. W tej lokalizacji nie trzeba się umawiać na wizytę, wyborca otrzyma zaświadczenie od ręki.
urząd miasta przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione.
urząd miasta przy ul. Libelta 16/20. Tu obowiązują takie same zasady, jak w urzędzie na Wildzie – obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione.

Aby otrzymać zaświadczenie o prawie do głosowania należy zabrać ze sobą do urzędu wniosek o wydanie zaświadczenia i dowód osobisty lub paszport. W przypadku odbioru zaświadczenie przez osobę trzecią trzeba wziąć również upoważnienie na piśmie. Wskazuje się w nim imię i nazwisko oraz nr PESEL wyborcy oraz pełnomocnika.

Osoby, które dopisały się przed I turą, nie muszą robić tego ponownie – skutkuje ono na obie tury. Pozostali mogą dopisać się do spisu wyborców do 7 lipca.

Do spisu można dopisać się stacjonarnie, w okienku lub szybciej i bezpieczniej – wysyłając elektroniczny wniosek. Link do elektronicznego formularza dostępny jest TUTAJ.

Z kolei, aby złożyć wniosek stacjonarnie, trzeba odwiedzić jedną z trzech wyżej wymienionych lokalizacji:

siedziba Poznańskiego Centrum Świadczeń przy ul. Małachowskiego 10. W PCŚ wniosek można złożyć bezpośrednio w okienku, nie trzeba się umawiać na wizytę, wyborca zostanie od razu dopisany do spisu;
urząd miasta przy ul. 28 Czerwca 1956 r. nr 404. W tym miejscu obsługiwane są tylko osoby wcześniej umówione.
urząd miasta przy ul. Libelta 16/20. Tutaj wniosek należy wrzucić do skrzynki podawczej umieszczonej w holu budynku, nie trzeba się umawiać, nie trzeba czekać w kolejce.

Wniosek składany na piśmie musi zawierać następujące dane: imię i nazwisko, imię ojca, datę urodzenia, nr PESEL, miejsce zamieszkania oraz adres czasowego przebywania w Poznaniu.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Jak zagłosować w czasie wakacji?