Setki poznaniaków i poznanianek w całym mieście wyszły w teren i sprzątały swoje najbliższe otoczenie. Władze miasta Poznania reprezentowała Katarzyna Kierzek-Koperska, w roboczym stroju i w rękawiczkach. Bo i ona sprzątała. W Lasku Marcelińskim.
Wilda, Winogrady, Naramowice, Cytadela, Sołacz i wiele innych osiedli – wszędzie zorganizowane ekipy, najczęściej pod kierunkiem osiedlowych radnych, sprzątali swoje fyrtle. W wielu dzielnicach na zmęczonych i spragnionych sprzątających czekała kawa, herbata i kanapki – to miejscowi restauratorzy dokładali się w ten sposób do akcji.
Wolontariuszy wspomagali urzędnicy z magistratu, miejscami logistycznie, dowożąc worki na śmieci i rękawiczki, a miejscami ramię w ramię zbierając śmieci. Zorganizowana grupa pracowników Urzędu Miasta Poznania spotkała się w sobotę w samo południe w Lasku Marcelińskim.
W tym roku do udziału w akcji wpłynęło ponad 120 zgłoszeń – to oznacza setki poznaniaków, którzy chcieli posprzątać swoją okolicę. Wśród chętnych byli uczniowie ponad 50 poznańskich szkół podstawowych i zespołów szkolno-przedszkolnych, 6 szkół specjalnych, 15 szkół ponadpodstawowych i ośrodków wychowawczych. Zgłosili się członkowie stowarzyszeń: Mieszkańcy „Abisynia”, MONAR, Porozumienie dla Twierdzy Poznań, Wildecka Inicjatywa Lokalna. W tym roku padł też rekord liczby zgłoszeń od rad osiedli.
– Popularność akcji przerosła nasze oczekiwania, cały Poznań sprząta – cieszyła się Katarzyna Kierzek-Koperska. – Śmieci zbierają dziś nie tylko dorośli, ale i dzieci, wśród wolontariuszy są całe rodziny, szkoły. To ważne, bo akcja ma istotny wymiar edukacyjny: chcemy pokazać najmłodszym, że miejscem śmieci jest kosz, a nie las, park czy ulica.
Wśród wolontariuszy były osoby prywatne, zgłaszały się też całe inicjatywy sąsiedzkie. Sprzątali pracownicy poznańskich firm: ZM GOAP, Sweco Consulting, sklep Jack Wolfskin, Duży Ben, Raben, Empik, Moja Stomatologia oraz Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej.
Wspólne sprzątanie świata to część międzynarodowej kampanii Clean up the World, która została zapoczątkowana w 1989 r. w Australii, a w Polsce jest organizowana od 1994 r. W tym roku akcja odbywa się 20-22 września – w tym samym czasie na całym świecie. Tegoroczne hasło to „Nie śmiecimy – sprzątamy – zmieniamy!”. Miasto Poznań zapewniło wszystkim wolontariuszom akcesoria pomocne w sprzątaniu: worki i rękawiczki. Po akcji zebrane śmieci zostaną odwiezione do sortowni odpadów.
UMP, el