piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Jak było w czasie pandemii? Zajrzyjcie do Galerii w Bramie!

Wernisaż tej niezwykłej wystawy w bramie przy ulicy Garbary 47 już w sobotę, 12 czerwca, o godzinie 15.00 – a na wystawie Poznań w czasach pandemii okiem znakomitych poznańskich fotografów: Grzegorza Borysa, Sławka Wąchały i Norberta Rzepki.

– Trzech autorów – Grzegorz Borys, Sławek Wąchała i Norbert Rzepka pokazują w czasach koronawirusa. Jaki był, jak milkł, ale i jak fermentował. To dokumentalny zapis tego niezwykłego i trudnego momentu życia mieszkańców naszego miasta – mówi Marcin Muth, kurator wystawy. – Po okresie opustoszałych ulic miasta zderzyliśmy się z przedziwnymi decyzjami polityków. Oglądaliśmy spektakle, odbywające się pod wspólnym hasłem kampanii prezydenckiej. Wsłuchiwaliśmy w donośne marsze kobiet, protestujących przeciw wprowadzaniu niezrozumiałych uregulowań prawnych. Obserwowaliśmy albo uczestniczyliśmy w protestach w obronie klimatu. Środowiska LGBT broniły swoich praw, a jednocześnie na ulicach mogliśmy spotkać aktywistów ruchów prolife i wystąpienia przeciwko równouprawnieniu obywateli. Na miejskich placach pojawili się przeciwnicy szczepień i przedsiębiorcy, kwestionujący sens wprowadzania covidowych rygorów. Mimo pandemii, Poznań żył!

Wernisaż to nie tylko zaproszenie do obejrzenia ekspozycji i rozmowy o treściach pokazanych fotografii. Teatr pod Fontanną zaprezentuje performance składający się z rozmów w przestrzeni podwórza Środowiskowego Domu Samopomocy Zielone Centrum. W drzwiach i oknach odbywać się będą rozmowy o zamknięciu, głodzie i granicach wolności.

Teatr pod Fontanną to nieformalna grupa powstała w 2016 roku w ramach programu Teatr Powszechny w Centrum Kultury Zamek w Poznaniu. Tworzą ją uczestnicy pracowni teatralnych działających w dwóch ośrodkach prowadzonych przez Stowarzyszenie Zrozumieć i Pomóc. Teatr pod Fontanną ma w swym dorobku cztery doskonale przyjęte przez krytykę i publiczność spektakle, które powstały w kolejnych latach funkcjonowania projektu.

Opiekę artystyczną nad zespołem sprawuje Janusz Stolarski, reżyser i aktor z bogatym doświadczeniem nabytym podczas pracy zarówno w tradycyjnych, jak i alternatywnych teatrach. Jest też mistrzem monodramy, twórcą jednoosobowych spektakli nagradzanych i wyróżnianych w kilku konkursach oraz na międzynarodowych festiwalach.

Przygotowując premiery Teatru pod Fontanną, reżyser zaprasza do współpracy takich muzyków i scenografów, którzy gwarantują osiągnięcie zamierzonego efektu. Ważną rolę w grupie odgrywają terapeuci ze Stowarzyszenia Zrozumieć i Pomóc – Paweł Nyga, Łukasz Gnioch i Ewa Zajkowska, świetnie odnajdujący się zarówno podczas prób, jak i samych przedstawień. Dodatkowo, w niektórych spektaklach, do zespołu dołączają młode, uczące się aktorskiego rzemiosła osoby.

Podczas otwarcia wystawy gościom towarzyszyć będzie ze swoim akordeonem Teofil Pawłowski. Gra muzykę przeróżną, zawsze zabarwiając ją folkowo, bawiąc ludzi, ale i ucząc rozumieć muzykę. Podczas wernisażu opowie też własną wersję przeżywania okresu pandemii.

Poznań w czasach pandemii! Wystawa fotografii w Galerii w Bramie. Wernisaż, sobota, 12 czerwca 2021, godz. 15.00. Wstęp wolny.

Galeria w Bramie

Strona głównaKulturaPoznań: Jak było w czasie pandemii? Zajrzyjcie do Galerii w Bramie!