Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Jadwiga Emilewicz: “Premier z Brukseli wrócił z tarczą”

Nie milkną echa negocjacji unijnego budżetu i szczytu Rady Europejskiej w Brukseli, gdzie Polska odstąpiła od zapowiadanego weta. Ale zdaniem posłanki Jadwigi Emilewicz “premier z Brukseli zdecydowanie wrócił z tarczą”.

– Środki, które udało się wynegocjować, pomogą w walce z sytuacją pokryzysową – zwraca uwagę posłanka. – To ogromny impuls rozwojowy dla Polski, który będzie wspierał tworzenie nowych miejsc pracy i przedsiębiorców, także w Poznaniu i w Wielkopolsce. Porozumienie, które zostało wynegocjowane, to dla Polski podwójne zwycięstwo. Po pierwsze, budżet Unii Europejskiej może wejść w życie i Polska otrzyma z niego 770 mld zł. Po drugie – te pieniądze są bezpieczne, bo mechanizm warunkowości został ograniczony bardzo precyzyjnymi kryteriami. To niewątpliwie ogromny sukces negocjacyjny polskiego rządu i  premiera Mateusza Morawieckiego. Dzięki konsekwentnej i zdecydowanej polityce negocjacyjnej udało się ochronić polskie interesy, mechanizmy uruchamiania funduszy zostały jasno określone, a pieniądze nie są zagrożone.

Zdaniem posłanki negocjacje pokazały też, że polski głos staje się coraz ważniejszy w Europie, że umiemy twardo bronić swoich interesów i nie jesteśmy państwem, które biernie akceptuje decyzje podejmowane ponad naszymi głowami.
– Aktywnie i skutecznie wpływamy na kierunki polityki Unii Europejskiej – podsumowała posłanka.

Jadwiga Emilewicz podkreśliła, że oprócz kwestii budżetowych, udało się także osiągnąć porozumienie dotyczące celu klimatycznego. Rada Europejska zatwierdziła wiążący cel UE zakładający ograniczenie w UE emisji netto gazów cieplarnianych do roku 2030 o co najmniej 55% w porównaniu z poziomem z roku 1990.

– Porozumienie dot. wzrostu ambicji klimatycznych UE jest nie tylko ważne dla Polski i Unii Europejskiej, ale także dla całego świata – powiedziała. – To także wyraz naszej solidarności z tymi, którzy są  najbardziej dotknięci zmianami klimatu. Cel ten zostanie zrealizowany przez Unię Europejską kolektywnie.

Polska uzyskała gwarancję zapisania w przyszłych rozwiązaniach prawnych dostępu do  większej puli środków i co najmniej zbalansowania dochodów w ramach systemu handlu uprawnieniami do emisji z kosztami ponoszonymi przez polskie podmioty w wyniku jego funkcjonowania. Środki te będą wspierały modernizację polskiej gospodarki i będą mogły służyć wsparciu modernizacji polskiej gospodarki.

– Czeka nas dużo pracy związanej ze zmianą modelu polskiego systemu energetycznego, który jest unikalny w skali Unii Europejskiej – podsumowała posłanka. – W porozumienie klimatyczne wbudowaliśmy elementy, które służą naszej gospodarce i uwzględniają specyficzny charakter polskiej energetyki.

Mat. pras.

Strona głównaBiznes i FinansePoznań: Jadwiga Emilewicz: "Premier z Brukseli wrócił z tarczą"