Jadwiga Emilewicz

Poznań: Jadwiga Emilewicz podsumowała rok

– Dostałam tak naprawdę więcej niż mandat, bo duży kapitał zaufania mieszkańców stolicy Wielkopolski – mówiła Jadwiga Emilewicz. Przypomniała też swoją obietnicę, że nie da o sobie zapomnieć i zrealizuje swoje obietnice. Czy to się jej udało?

Swój program Jadwiga Emilewicz ujęła w pięciu postulatach – swojej “Piątce dla Poznania”: Poznań stolicą przedsiębiorczości, Poznań na miarę naszych ambicji, Poznań bez smogu, Poznań na dobrej drodze i Poznań dla rodzin.

W ramach pierwszego punktu udało się powołać Inicjatywę Wielkopolską, która, zdaniem Jadwigi Emilewicz, realnie już działa.
– Ta inicjatywa już dziś inspiruje Narodowe Centrum Badań i Rozwoju, które specjalnie utworzyło projekt adresowany do kilku branż, w tym nowoczesnego sektora agro inspirowany właśnie przez Wielkopolskę – podkreśliła posłanka.

Efektem starań posłanki jest też powstanie w Poznaniu siedziby Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości. Samo biuro ma powstać w czerwcu przyszłego roku i będzie się zajmowało nowym projektem PARP dotyczącym wczesnego ostrzegania.
– To program, który będzie wspierał firmy, które zaczynają mieć trudności, by zmieniły produkcję, zmieniły strukturę i swoje miejsce na rynku po to, by mogły przetrwać – wyjaśniła Jadwiga Emilewicz. – Myślę, że w kontekście pandemii to bardzo ważny projekt.

Posłanka przypomniała też, że w Wielkopolsce jest największe zagęszczenie w Polsce małych i średnich firm na 1000 mieszkańców. Dlatego pomoc z tarcz antykryzysowych, która w czasie pandemii płynęła do firm, była tak ważna – a odpowiadała za nią właśnie Jadwiga Emilewicz, jeszcze jako minister rozwoju.
– Z tej tarczy ponad 2,5 mld zł trafiło do poznańskich firm, uratowało to 12 tysięcy firm zatrudniających 100 pracowników – powiedziała. Taka realna pomoc, dzięki której pierwszą falę pandemii firmy ulokowane tutaj mogły przejść suchą stopą.

W ramach programu “Poznań na miarę naszych ambicji” powstanie Zintegrowany Szpital Kliniczny, ponieważ – jak zapowiedziała posłanka – dowiedziała się, że od ponad 10 lat w stolicy Wielkopolski nie powstała żadna duża inwestycja finansowana ze środków publicznych.
– W ubiegłym roku udało mi się przekonać pana premiera, żeby przeznaczyć na ten cel 591 mln zł – powiedziała. – Prace projektowe i wybór wykonawców już się rozpoczęły.

W ramach akcji “Poznań wolny od smogu” ruszyły programy mój prąd i czyste powietrze oraz zakaz instalacji pieców nie odpowiadających normom.
– Z tego programu w ubiegłym roku w powiecie poznańskim wypłacono niemal 6 mln zł dla 1250 wnioskodawców, a w samym Poznaniu 2,5 mln zł dla 455 osób – wyliczyła. – W ramach programu “Mój prąd” pozytywnie rozpatrzono niemal 2,5 tys. wniosków na kwotę 12 mln zł. Dodatkowo jako program pilotażowy został uruchomiony program “Słoneczne dachy” dla spółdzielni i wspólnot mieszkaniowych.

“Poznań na dobrej drodze” to 29 umów na kwotę 24 mln zł w całej Wielkopolsce na budowę dróg samorządowych. To także dworzec PKP – dzięki działaniom posłanki do końca roku ma zostać podpisany list intencyjny między miastem i PKP, by wreszcie powstał dworzec na miarę oczekiwań mieszkańców.

“Poznań miasto rodzinne”- to liceum sióstr urszulanek, które zostało wpisane na listę publicznych placówek edukacyjnych dzięki staraniom posłanki i wojewody oraz przekazanie miastu 13 ha gruntu na Strzeszynie, dzięki czemu powstanie tam nowa szkoła.

Posłanka zauważyła też, że na wszystkich działaniach w tym czasie odcisnęła piętno pandemia, zmieniła też gospodarkę, a chociaż z pierwszą falą pandemii udało nam się dobrze poradzić, to teraz mamy drugą falę, kiedy w dodatku do koronawirusa doszła grypa.

Posłanka rozmawiała już z premierem na temat programu kolejnych obostrzeń i programu wsparcia, który będzie musiał za nimi iść. Premier zapewnił ją, że będzie rządowe wsparcie dla branż, które ucierpią najbardziej, czyli branży gastronomicznej, hotelarskiej i fitness. Bo w przeciwnym razie wiele firm, którym dzięki wsparciu udało się przetrwać pierwszą falę pandemii – teraz już sobie nie da rady.
– To był intensywny rok, zapewniam, że trzy następne nie będą mniej intensywne – podsumowała posłanka. – Teraz, kiedy nie jestem już członkiem rządu, moja obecność w Poznaniu będzie jeszcze bardziej dostrzegalna niż w tym minionym roku, który, wydaje mi się, był bardzo dobrym i dobrze odpracowanym pierwszym rokiem mandatu posła z Wielkopolski.

Lilia Łada

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze