piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań: Infolinia po ukraińsku i wizyta ambasadora Ukrainy

Od 2 marca Biuro Poznań Kontakt udziela informacji również w języku ukraińskim. Dziś biuro odwiedził Andrij Deszczycia, ambasador Ukrainy, a oprowadzał go prezydent Jacek Jaśkowiak.

Podczas spotkania rozmawiano między innymi o nowej usłudze oferowanej przez Biuro Kontakt – informacji udzielanej w języku ukraińskim oraz o możliwości powstania w stolicy Wielkopolski konsulatu Ukrainy.

– Ukraińcy to mieszkańcy Poznania, żyją tu i pracują, płacą podatki – podkreśla Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Chcemy, by czuli się w naszym mieście bezpiecznie. Tą inicjatywą chcemy wysłać czytelny sygnał do ukraińskich mieszkańców miasta i aglomeracji: jesteście dostrzegani, cenimy waszą obecność i chcemy się lepiej rozumieć. Przy tak dużej liczbie Ukraińców w Poznaniu dobrze byłoby, gdyby w mieście powstał konsulat – i między innymi o tym rozmawialiśmy z ambasadorem.

Impulsem do uruchomienia infolinii w języku ukraińskim były ustalenia raportu “Poznaj Sąsiada” przygotowanego przez stowarzyszenie Polska-Ukraina przy współpracy Urzędu Miasta Poznania i Powiatu Poznańskiego. Wynika z niego, że w ciągu ostatnich kilku lat nastąpił lawinowy wzrost obecności Ukraińców w Poznaniu i aglomeracji.

Inicjatywa bardzo cieszy ambasadora, sprawiła też, że Kijów poważnie zaczyna się zastanawiać nad uruchomieniem zawodowego konsulatu w Poznaniu. Na razie trwają poszukiwania konsula honorowego.

– Dziękuję władzom Poznania za inicjatywę i stworzenie tej infolinii – mówi Andrij Deszczycia. -Choć nasz język podobny jest do polskiego, to jednak przekazywanie ważnych, często skomplikowanych informacji po ukraińsku będzie dla naszych obywateli dużym ułatwieniem. Dobra współpraca polega na właśnie takich gestach, dzięki którym możemy się wzajemnie lepiej poznać i zrozumieć. Rozważamy możliwość otwarcia kolejnych konsulatów zawodowych w Polsce. Jesteśmy na etapie analiz i rozmów z kandydatami na konsula honorowego. Chcemy znaleźć osobę, która będzie reprezentować Ukraińców na tak wysokim poziomie, jak robił to Witold Horowski. Decyzje zapadną jednak w Kijowie.

Od tej pory po dodzwonieniu się na standardowy numer 61 646 33 44 każdy klient słyszy pytanie o wybór języka. Jeśli wybierze ukraiński – zostanie połączony z ukraińskojęzycznym operatorem. Z infolinii mogą skorzystać również Ukraińcy zamieszkujący gminy powiatu poznańskiego. Aby lepiej orientować się w pytaniach dotyczących tych terenów, Biuro Poznań Kontakt podjęło współpracę ze Starostwem Powiatowym w Poznaniu.

Nad przygotowaniem tej usługi pracował kilkunastoosobowy zespół, spośród którego trzy osoby biegle posługują się językiem ukraińskim. Ci sami pracownicy są przygotowani do tego, by udzielać informacji w języku polskim.

Według danych Wojewódzkiego Urzędu Pracy w 2017 r. przedsiębiorcy z obszaru województwa wielkopolskiego zgłosili ok. 170 tys. oświadczeń o zamiarze powierzenia pracy cudzoziemcom (90 proc. z nich to Ukraińcy). W 2019 r. 11 tys. Ukraińców złożyło w Poznaniu PIT, a do poznańskich szkół trafiło prawie 1000 ukraińskich dzieci.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Infolinia po ukraińsku i wizyta ambasadora Ukrainy