Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Grupa Stonewall kontra Jacek Jaśkowiak. “Agresywne metody”?

Członkowie grupy złożyli w sekretariacie Jacka Jaśkowiaka 13 sierpnia list zawierający trzy postulaty, których realizacja “byłaby bezcennym gestem solidarności ze społecznością LGBT+”, jak napisali. Co na to prezydent?

Grupie Stonewall chodziło o zwiększenie budżetu Pełnomocniczki Prezydenta Miasta ds. Polityki Równościowej, aby mogła skuteczniej realizować politykę równościową miasta, również wobec osób LGBT+, zorganizowanie hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ zagrożonych bezdomnością, które z powodu swojej orientacji lub tożsamości płciowej straciły dach nad głową oraz przygotowanie wytycznych dla urzędników poznańskiego Urzędu Stanu Cywilnego, by zmiana imienia na neutralne płciowo czy przyjęcie nazwiska partnera albo partnerki było możliwe. Oba zabiegi są zgodne z polskim prawem, ale w poznańskim USC załatwienie ich graniczy z cudem.

“Jacek Jaśkowiak ma możliwość realnego kształtowania polityki równościowej miasta i poprawienia naszej sytuacji. Mamy nadzieję, że jej nie zmarnuje” – napisali członkowie grupy Stonewall.

Prezydent nie odpowiedział jeszcze na postulaty na piśmie, ale odniósł się do nich w wywiadzie dla Radia , pytany o to przez dziennikarza tej rozgłośni. I skomentował to w sposób, który sprawił, że Grupa Stonewall postanowiła się do tego ustosunkować.

Oto ich komentarz:
“Prezydent podtrzymał swoją opinię wyrażoną w poniedziałkowym poście na Facebooku, że wieszanie tęczowych flag na pomnikach jest niewłaściwe. Dodatkowo ocenił, że głównym celem wieszania flagi przed Urzędem Miasta była chęć wypromowania się przez posła Franka Sterczewskiego. Wyraził również sceptycyzm, czy “agresywne metody” stosowane m.in. przez nasze stowarzyszenie stanowią najlepszą drogę do uzyskania przez osoby LGBT+ pełni praw.

Jaśkowiak odniósł się również do proponowanych przez nas rozwiązań. Przypomnijmy, chodzi o zwiększenie budżetu Pełnomocniczki Prezydenta ds. Polityki Równościowej, wsparcie projektu hostelu interwencyjnego dla osób LGBT+ zagrożonych bezdomnością oraz sporządzenie wytycznych dla urzędników Urzędu Stanu Cywilnego uwzględniających potrzeby osób LGBT+.

W sprawie hostelu: “Wg naszych badań mamy informację, że najwięcej kwestii przemocowych jest w rodzinach heteroseksualnych, których ofiarami padają kobiety, w związku z tym nie mam zamiaru nierówno traktować wszystkich mieszkańców. Nie będę kosztem tych kobiet budował hostelu dla osób homoseksualnych.”

Nie rozumiemy stawiania przeciwko sobie potrzeb dwóch grup zagrożonych wykluczeniem. Wsparcie osób LGBT+ nie wyklucza wsparcia ofiar przemocy domowej. Ośrodki pomocowe nie zawsze są w stanie zaoferować pomoc adekwatną do problemów i potrzeb osób LGBT+. Szukanie w nich pomocy wiąże się z przymusem coming outu oraz kontaktem z nie zawsze przychylnie nastawionym personelem i klientami placówek pomocowych. Osoby LGBT+ potrzebują również odpowiednio przeszkolonych psychologów i psycholożek oraz kontaktu z innymi osobami, które rozumieją ich sytuację i doświadczenia. Podobny hostel z miejską pomocą funkcjonuje w Krakowie.

W sprawie wytycznych dla urzędników USC: “My działamy zgodnie z prawem i nie będziemy traktować w sposób inny osób homoseksualnych. Osoby różnych orientacji podlegają takim samym procedurom.”

Nie wymagamy od urzędników ani prezydenta łamania prawa. W przypadku proponowanych przez nas rozwiązań prawo nie stoi na przeszkodzie. O większości decyduje kierownik Urzędu Stanu Cywilnego, który interpretuje obowiązujące przepisy. W przypadku poznańskiego urzędu zwykle jest to interpretacja niekorzystna z punktu widzenia osób LGBT+, bo np. niebinarność nie jest traktowana jako wystarczająco “ważny powód” do zmiany imienia na neutralne płciowo. Zmiana tej praktyki wymaga jedynie dobrej woli ze strony urzędników.

Żałujemy, że prezydent Jaśkowiak nie podszedł poważnie do proponowanych przez nas rozwiązań. Z treści wywiadu można wywnioskować, że nie sprawdził nawet dokładnie, o co w nich chodzi. Dobre polityczne sojusznictwo nie polega jedynie na deklaratywnym wsparciu, ale przede wszystkim na wdrażaniu realnych rozwiązań wspierających osób LGBT+. Niestety polityka równościowa Poznania wypada blado w porównaniu z polityką prowadzoną przez Gdańsk czy Kraków”.

Grupa Stonewall, el

Strona głównaPoznańPoznań: Grupa Stonewall kontra Jacek Jaśkowiak. "Agresywne metody"?