Sprawdzanie zgód TCF
czwartek, 25 kwietnia, 2024

Poznań: Groby Pańskie? W tym roku on line!

To wielkanocna tradycja w Poznaniu: podziwianie Grobów Pańskich w poznańskich kościołach. W tym roku z powodu koronawirusa nie może się odbyć klasycznie, czyli spacerem po kościołach. za to zapraszamy do naszej galerii zdjęć, gdzie można Groby Pańskie podziwiać on line.

Zgodnie z tradycją katolicką Bożym Grobem albo Grobem Pańskim nazywamy miejsce symbolizujące Grób Chrystusa, gdzie wystawia się Najświętszy Sakrament w Wielki Piątek. Aż do Wigilii Paschalnej w nocy z soboty na niedzielę wierni w tym właśnie miejscu modlą się rozważając tajemnicę śmierci Chrystusa.

Grób jest zazwyczaj pięknie zdobiony – zgodnie z tradycją sięgającą X wieku wszystkie elementy dekoracyjne mają kierować uwagę wiernych na Najświętszy Sakrament, który jest pamiątką śmierci i zmartwychwstania, a nie na figurę samego Chrystusa leżącego w grobie. Księża wykorzystywali je też, by pouczyć maluczkich i umocnić ich w wierze, a przekaz wizualny był bardzo ważny wówczas, gdy niewiele osób umiało czytać i pisać, a jeszcze mniej miało dostęp do jakichkolwiek książek…

W czasach zaborów Groby Pańskie zazwyczaj zawierały zakamuflowane elementy symboliki narodowej – ku pokrzepieniu serc. Wtedy zapewne zrodził się w Poznaniu zwyczaj odwiedzania w Niedzielę Wielkanocną Grobów Pańskich w kościołach miejskich i podziwiania ich wystrojów. Elementy narodowe i patriotyczne wprowadzano do dekoracji także w czasach okupacji niemieckiej i stanu wojennego.

W dzisiejszych czasach niejednokrotnie Grób Pański bywał pretekstem do opowiedzenia jakiejś historii politycznej – tak było w przypadku grobów przygotowanych przez nieżyjącego już ks. prałata Henryka Jankowskiego w gdańskim kościele św. Brygidy. W 1995 roku na czerwonej tkaninie zdobiącej Grób Pański zostały umieszczone swa­sty­ki, sierp i młot, Gwiaz­da Da­wi­da oraz na­pi­sy: NSDAP, SS, NKWD, KGB czy SB. Obok znaj­do­wa­ły się skró­ty nazw ówcześnie działających par­tii: PSL, SLD, UW  i UP. Ostat­ni Grób Pań­ski autor­stwa ks. Jan­kow­skie­go w 2004 roku był protestem wobec wstąpieniu Polski do Unii Eu­ro­pej­skiej.

W tym roku mieszane uczucia wzbudził Grób Pański w kościele na wrocławskim osiedlu Brochów – przedstawia Chrystusa leżącego na szpitalnym łóżku. Z jednej strony stoi Maryja, z drugiej – lekarz.

Groby Pańskie w Poznaniu tak kontrowersyjne nie są – ale na pewno zasługują na uwagę. Sfotografował je dla was Sławek Wąchała.

el

Strona głównaLifestylePoznań: Groby Pańskie? W tym roku on line!