Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 27 kwietnia, 2024

Poznań: Fyrtel_Główna, czyli społeczne centrum kultury

Główna to fyrtel pełen sprzeczności. Z jednej strony, w kwadrans można dojechać do centrum Poznania, z drugiej strony dzielnica znajduje się trochę na uboczu miasta. Ale to właśnie tutaj działa Stowarzyszenie Młodych Animatorów Kultury. I prowadzi Fyrtel_Główna.

Fyrtel_Główna to rozrastająca się z roku na rok przestrzeń kultury, sztuki, edukacji i integracji sąsiedzkiej – wyjaśnia Daniel Stachuła, koordynator działań. – To miejsce dialogu, w którym staramy się kreować działania kulturalne oparte na formule warsztatów, kreatywnych działań edukacyjnych oraz programu wydarzeń współtworzonego mieszkańców i mieszkanki Głównej. Tegoroczna edycja to trzy główne moduły: Warsztatownia, gdzie rozwijamy działania z zakresu edukacji kulturowej. Relacje – moduł, w którym szczególną wagę przywiązujemy do tego, by mieszkańcy aktywnie włączali się we współorganizację działań oraz Fyrtel – tutaj przyglądamy się naszej dzielnicy i próbujemy ją zmieniać.

Fyrtel_Główna składa się z dwóch podstawowych projektów: Głównego Centrum Kultury oraz Centrum Inicjatyw Lokalnych – obie części wzajemnie się uzupełniają i tworzą kompleksowy program kulturalno-edukacyjny skierowany do lokalnej społeczności dzielnicy. Na fyrtlu możemy wziąć udział w cyklicznych warsztatach, spotkać się z sąsiadami na jednorazowych wydarzeniach, powspominać bigbitowe hity na międzypokoleniowych potańcówkach czy razem z innymi przygotować wspólny posiłek podczas kreatywnych podwieczorków.

Warto też zwrócić uwagę na działania Główna: pogłosy, czyli warsztaty chóralne dla seniorek i seniorów. Zajęcia prowadzone przez dyrygentów chóralnych – Joannę Bardzką i Damiana Kacnera, Fyrtel_sound, czyli cykliczne warsztaty gry na ukulele dla dzieci, młodzieży i osób dorosłych prowadzone przez Przemysława Śledzia i Potańcówki powiązane z argentyńskim tangiem oraz muzyką wykonywaną na żywo przez kwintet dęty.

Sporo dzieje się tu też w dziedzinie sztuki. Jakub Sypniewski prowadzi Art_science, czyli warsztaty z pogranicza nauki i sztuki, działa tu Mobilna galeria sztuki prowadzona przez Karolinę Brzezicką.

Wśród tegorocznych wydarzeń znajdują się również działania związane z rewitalizacją społeczno-kulturalną dzielnicy. W planach jest między innymi stworzenie dzielnicowej gry miejskiej, w której wydobyte zostaną ciekawe historie związane z zakamarkami dzielnicy, wypracowanie koncepcji renowacji podwórka, warsztaty konstruowania ekologicznych mebli miejskich oraz stworzenie Biblioteki Sąsiedzkiej – o czym już informowaliśmy.

Nie brakuje też propozycji aktywizujących społeczność lokalną: kreatywne podwieczorki, warsztaty kulturowo-kulinarne i cykl spotkań poświęcony społecznej archiwistyce.
– Poprzez wydobywanie na światło dziennie niemal zapomnianych historii czy zbieranie i archiwizowanie fotografii, chcemy ocalić od zapomnienia te elementy przeszłości, które ukształtowany specyficzną pamięć miejsca – mówi Ewelina Chatłas, koordynatorka archiwum.

W czerwcu planowane jest duże wydarzenie skierowane do mieszkańców Głównej i dzielnic przyległych – Dzień Sąsiada. Pierwszy raz święto sąsiadów i sąsiadek odbyło się we wrześniu 2019 roku.
– Chcemy, by Dzień Sąsiada na stałe zagościł w kalendarzu wydarzeń realizowanych na Głównej – wyjaśnia Zuzanna Głowacka, koordynatorka działań. – W tym roku podczas wspólnego święta planujemy zaprezentować efekty naszych cyklicznych warsztatów: koncert kapeli ukulelistów oraz koncert performatywny chóru seniorek i seniorów. Nie zabraknie oczywiście dzielnicowej potańcówki, która w zeszłym roku cieszyła się sporą frekwencją.

Podczas Dnia Sąsiada, dzięki współpracy z Festiwalem Malta, premierę będzie miała także Mapa sentymentalna Głównej w formie spaceru po dzielnicy.
– Chcielibyśmy wrócić pamięcią do miejsc, które dla mieszkańców i mieszkanek Głównej są ważne z rozmaitych powodów – dodanie Danie Stachuła. – Chcemy wskazać na ich potencjał wspólnototwórczy, a także pokazać, że każdy fyrtel kryje za sobą interesujące mikrohistorie.

Działania Fyrtel_Główna zogniskowane są wokół budynku byłego Gimnazjum nr 20, przy ul. Głównej 42 w Poznaniu. Siedziba Stowarzyszenia i przestrzeń do działań mieści się na poddaszu budynku. To właśnie w tym miejscu odbywają się warsztaty, spotkania, kameralne koncerty i spektakle oraz inne, ciekawe inicjatywy.

Czy wszystkie plany w tym roku uda się zrealizować? Z powodu pandemii koronawirusa kilka z nich stoi pod znakiem zapytania – jednak działacze są pełni dobrych myśli i wierzą w to, że większość się uda. O wszystkich informacji można szukać na stronie internetowej SMAK: www.animatorzysmak.pl oraz na facebookowych profilach Głównej.

Fyrtel_Główna, el

Strona głównaKulturaPoznań: Fyrtel_Główna, czyli społeczne centrum kultury