Poznań: Dyrektor zoo z zarzutami. O nielegalną kastrację tygrysów

Ewa Zgrabczyńska i tygrys fot. zoo
Poznańska prokuratura w poniedziałek zamierza przedstawić Ewie Zgrabczyńskiej, dyrektor poznańskiego zoo zarzut nielegalnej kastracji zwierząt. Konkretnie chodzi tu o tygrysy, które placówka przejęła z nielegalnej hodowli pod Śremem.

W lutym tego roku pisaliśmy o kłopotach ze zwierzętami z tej hodowli i środkami na ich utrzymanie. 
Teraz sprawa ma ciąg dalszy – dyrektor zoo zostanie oskarżona o to, że wykastrowała kilka tygrysów bez zgody prokuratury. Czyli – nielegalnie.

Tygrysy pochodzą z nielegalnej hodowli w Pyszącej pod Śremem. Gdy hodowla została zlikwidowana – prokuratura zadecydowała o przekazaniu ich do poznańskiego zoo – zresztą poznański ogród był jedyną placówką, która chciała zaopiekować się tymi zwierzętami. Gdyby nie on, prokuratura miałaby duży problem ze znalezieniem lokum dla kilkudziesięciu, w większości dużych, zwierząt. W tym tygrysów.

Tylko że zdania co do opieki nad zwierzętami były,. jak się okazało, rozbieżne. Zdaniem prokuratorów tygrysy powinny tu mieszkać, być karmione i mieć opiekę medyczną . A kastracja do tej opieki absolutnie nie należy. Poza tym nie powiadomiła o tym zamiarze prokuratury i nie dostarczyła dokumentacji medycznej.

Tymczasem Ewa Zgrabczyńska twierdzi, zresztą nie po raz pierwszy, że kastracja uratowała tygrysom życie. Zwierzęta z hodowli były rozmnażane bez zachowania żadnych zasad, tylko z chęci zysku, i tygrysy trzymane w zoo są krzyżówką kilku gatunków. „Nielegalnie, bo umieszczone w załączniku pierwszym Konwencji Waszyngtońskiej CITES nie mogą podlegać handlowi. Zgodnie z zaleceniami światowych ekspertów nie wolno ich rozmnażać” – tłumaczy dyrektor Zgrabczyńska na FB zoo. – „Nie ma dla nich miejsc w zoo, nie uczestniczą w programach hodowlanych, nigdy nie trafią na wolność. Nie powinny się rozmnażać”. A

Dyrektor Zgrabczyńska deklaruje, że cała niezbędna dokumentacja medyczna jest w prokuraturze i została złożona w terminie.. A jeśli trzeba, to ona dla dobra zwierząt podda się karze. Pytanie tylko – za co, skoro kastracja była zabiegiem niezbędnym dla dobra zwierząt. Ciekawe, jak to uzasadni prokuratura.

Mat. pras., el

Podziel się:

Ostatnio dodane: