czwartek, 18 kwietnia, 2024

Poznań: Dron nad miastem. Czym grozi spalanie odpadów?

Oprócz regularnego wypuszczania drona i zbierania 500 złotowych mandatów miasto zamierza też uświadamiać poznaniakom, czym grozi spalanie niedozwolonego opału. I zaplanowało cztery spotkania edukacyjne. Pierwsze odbędzie się 13 listopada.

Na początku października rozpoczęły się badania jakości powietrza przy użyciu specjalistycznego drona. Akcja odbywa się w ramach Poznańskiego Budżetu Obywatelskiego, realizuje ją straż miejska i wyłoniona w przetargu firma LTG Design.

Czujnik podpięty do drona pozwala wykryć w spalinach emitowanych z komina danej posesji związki chemiczne, które z dużym prawdopodobieństwem wskazują na spalanie odpadów (formaldehyd, chlorowodór, lotne związki organiczne oraz pyły zawieszone – PM 2,5 oraz PM 10). Pomaga to w skuteczniejszym wykrywaniu przypadków łamania prawa i karaniu osób zatruwających środowisko. Czas i lokalizacja badań są uzgadniane z poznańską strażą miejską – obszary pomiarów typuje się pod kątem największej liczby zgłaszanych interwencji.

W akcji badania jakości powietrza przy użyciu drona uczestniczą strażnicy Eko-patrolu. Funkcjonariusze prowadzą szczegółowe kontrole posesji, gdzie istnieje prawdopodobieństwo spalania odpadów (plastikowych butelek, odzieży, lakierowanego drewna ze starych mebli itp.). W przypadku wątpliwości z paleniska pobierana jest próbka popiołu. Sprawdzają również, jakiego rodzaju paliwa poznaniacy używają do ogrzewania mieszkań i domów – i czy jest ono zgodne z wymaganiami uchwały antysmogowej. Za spalanie odpadów oraz opału niezgodnego z zapisami uchwały antysmogowej grozi mandat w wysokości do 500 zł.

W ramach akcji firma LTG Design przeprowadzi łącznie 4 spotkania informacyjno – edukacyjne dotyczące ochrony powietrza. Podczas wykładu poruszone zostaną takie zagadnienia, jak problem niskiej emisji oraz szkodliwość spalania odpadów. Mowa będzie także o stosowanych technikach pomiarowych oraz przepisach prawa, na podstawie których obloty mogą być realizowane. Zostaną omówione również zapisy uchwały antysmogowej, a na dziedzińcu urzędu miasta firma zaprezentuje swój zestaw badawczy. Będzie można zobaczyć, jak działa aparatura kontrolno-pomiarowa zainstalowana na dronie. Spotkania informacyjno – edukacyjne są skierowane do wszystkich chętnych poznaniaków. Pierwsze odbędzie się 13 listopada (środa), o godz. 14.30, w Sali Sesyjnej S2.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Dron nad miastem. Czym grozi spalanie odpadów?