Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 19 kwietnia, 2024

Poznań dostępny 2019 – znamy zwycięzców!

Wyjątkowy cykl pokazów filmowych w CK Zamek oraz system informacji o dostępności Bramy Poznania – te projekty kapituła konkursu “Poznań dostępny – 2019” nagrodziła pierwszymi miejscami.

Konkurs “ dostępny” powstał, by promować dobre praktyki i inspirować do działań na rzecz szeroko rozumianej dostępności miasta dla osób z niepełnosprawnościami i osób starszych. W tym roku kapituła konkursu przyznała nagrody w dwóch obszarach: “Dostępna kultura i sport” oraz “Innowacje”. Przyznano też dyplomy i po raz pierwszy symboliczne Złote, Srebrne i Brązowe Ryczki za zajęcie I, II, III miejsca.

– Ryczka to przedmiot uniwersalny, mocno wpisany w poznańską tożsamość, pomocny w codziennych, domowych czynnościach, ułatwiający życie – wyjaśnia Dorota Potejko, pełnomocniczka prezydenta Poznania ds. osób z niepełnosprawnościami. – Zwycięzcy naszego konkursu również wprowadzają ważne udogodnienia i ułatwienia, dzięki którym codzienne funkcjonowanie osób z niepełnosprawnościami staje się prostsze i lepiej dopasowane do ich potrzeb.

W pierwszej z kategorii Złota Ryczka trafiła do Centrum Kultury Zamek – za cykl pokazów filmowych “Obrazy wrażliwe”. To cykl filmowy, prezentujący kino społeczne, poruszające lokalne i globalne problemy, który pozwala obejrzeć nagradzane na najlepszych festiwalach filmy z całego świata. Wszystkie pokazy są z audiodeskrypcją i napisami dla osób niesłyszących. Każdy film poprzedza wprowadzenie tłumaczone na polski język migowy. Osobom z niepełnosprawnością wzroku organizatorzy zapewniają asystę w poruszaniu się w przestrzeni CK Zamek oraz w dotarciu do budynku z najbliższego otoczenia. W 2020 roku planowana jest kontynuacja cyklu.

Srebrna Ryczka trafiła do Teatru Animacji, To zasługa spektakli “Nic, dzika mrówka, Adam i Ewa” oraz “Halo Kosmos”. Autorką obu jest Malina Prześluga-Delimata, zwyciężczyni tegorocznej Nagrody Artystycznej Miasta Poznania. Pierwsze z przedstawień to tekst, który autorka postanowiła opowiedzieć wyłącznie za pomocą słów, dźwięków, zapachów i drgań. Wykorzystano do tego zaawansowany technologicznie mikrofon binauralny oraz zestawy słuchawkowe, które przenoszą odbiorców w samo centrum wydarzeń. Sztuka “Halo Kosmos!” również została napisana jako zmysłowisko – wydarzenie, które zamiast wzroku angażuje zmysły słuchu, dotyku i zapachu.

Brązową otrzymało Muzeum Archeologiczne za projekt “Przeszłość w murach zapisana – historia Pałacu Górków w Poznaniu”. To fabularyzowany audioprzewodnik dla rodzin z dziećmi – także tymi z dysfunkcją wzroku lub słuchu: “Przeszłość w murach zachowana – historia Pałacu Górków w Poznaniu”. Jednym z podstawowych założeń projektu było przełamywanie barier społecznych. Przygotowano osobny scenariusz ścieżki zwiedzania, uwzględniający potrzeby dzieci.

W kategorii “Innowacje” najlepsze okazało się CKT Trakt, które zdobyło Złotą Ryczkę za System informacji o dostępności Bramy Poznania. Informacje o udogodnieniach dla osób z niepełnosprawnością zostały zamieszczone na stronie internetowej placówki już w 2015 roku. Rok później zostały opracowane przewodniki “krok po kroku” dla opiekunów dzieci i młodzieży o szczególnych potrzebach edukacyjnych oraz z myślą o dorosłych osobach z niepełnosprawnością intelektualną.

Srebrną Ryczkę otrzymało Stowarzyszenie Edukacyjne MCA za “Atlas dla kultury”. To przejrzysta instrukcja wyjaśniająca, jak organizować wydarzenia kulturalne tak, by były dostępne dla osób z niepełnosprawnościami. Zawiera wytyczne dotyczące różnych placówek i rodzajów wydarzeń, podstawowe zasady komunikacji a także przejrzyste wyjaśnienia napisane przez osoby z niepełnosprawnościami.

Brązową Ryczkę uhonorowano CK Zamek za “Teatr Powszechny”. To długofalowy program realizowany od 2016 roku. Jego wyjątkowość polega na zaproszeniu do współpracy środowisk, które w swej pracy teatralnej korzystają z narzędzi pierwotnie używanych w celach terapeutycznych jako sposób pokonywania ograniczeń.

Wyróżnienie trafiło do Miejskiego Przedsiębiorstwa Komunikacyjnego za aplikację MyMPK. Aplikacja powstała przy współpracy z Towarzystwem Pomocy Głuchoniewidomym Jednostka Wojewódzka i może być wykorzystywana przez osoby z dysfunkcjami wzroku. Pomaga im w sprawniejszym korzystaniu z komunikacji miejskiej.

Wyróżnienie otrzymało także Akademickie Koło Naukowe Gospodarki Przestrzennej za “Poznańską Mapę Barier”. To projekt naukowo-badawczy. Jego głównym założeniem jest określenie poziomu dostępności poznańskich przestrzeni publicznych i jednoczesne wskazanie obszarów dysfunkcyjnych. Badania uwzględniają szczególne potrzeby grup o ograniczonej mobilności, np. osób z niepełnosprawnościami czy osób starszych.

UMP, el

Strona głównaLifestylePoznań dostępny 2019 - znamy zwycięzców!