Snieg fot. pixabay

Poznań: Dlaczego śnieg bywa różowy? UAM wyjaśnia

U nas co prawda ostatnio ze śniegiem krucho, a jeśli już się pojawia, to zazwyczaj tradycyjny, biały. Ale są miejsca, gdzie naprawdę można zobaczyć różowy śnieg i czerwony lód. Dlaczego śnieg i lód zmieniają kolory?

W 2016 roku dużo mówiono o zakwitach na czapie lodowej na Grenlandii, z kolei w tym roku słyszymy o zakwitach w Alpach.
– Kolor śniegu i kolor lodu zależą m.in. od jego mieszkańców, którymi są algi – wyjaśnia dr Krzysztof Zawierucha z Wydziału Biologii UAM. – Ich wysoka koncentracja na powierzchni wpływa na zmianę koloru. Jest to proces naturalny. Algi mogą przyspieszać topnienie lodu i śniegu, skupiają bowiem promienie słoneczne i nagrzewają powierzchnie lodowców.

Czy globalne ocieplenie wpływa na zakwity alg? Zdaniem dr Krzysztofa Zawieruchy, w pewnym stopniu tak. Lodowce kurczą się i uwalnia się z nich więcej składników odżywczych, te składniki mogą też być transportowane w postaci ziaren mineralnych z miejsc, które są odkryte przez lód. I przez to powierzchnia lodu jest bardziej przyjazna organizmom, intensywniej też zachodzą tam różnego rodzaju procesy biologiczne.

UAM, el

Od dłuższego czasu w mediach pojawiają się informacje na temat różowego śniegu i czerwonego lodu w Alpach…Czy to coś wyjątkowego czy zjawisko naturalne zapytaliśmy eksperta z Wydziału Biologii UAM. Okoliczności przyrody w których nagrywaliśmy nie pozostały obojętne wobec doktora Krzysztofa Zawieruchy ?☺️

Opublikowany przez Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w Poznaniu Czwartek, 23 lipca 2020

 

 

 

 

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze