Poznań: Demonstracja poparcia dla Romana Protasiewicza

Wolność dla Białorusi fot. S.Wąchała
„Raman, jesteśmy z tobą!” – pod takim hasłem odbywa się dziś o godzinie 19.00 na placu Mickiewicza demonstracja poparcia dla Romana Protasiewicza, działacza opozycji białoruskiej, aresztowanego wczoraj w Mińsku.

Protasiewicz, opozycyjny dziennikarz i twórca niezależnego kanału Nexta, był na pokładzie samolotu Ryanair Sun lecącego z Aten do Wilna. Samolot został zmuszony do lądowania w Mińsku ze względu na rzekome zagrożenie wybuchem bomby, które się nie potwierdziło. Ale zaraz po wylądowaniu samolotu Protasiewicz został zatrzymany przez białoruskie władze. Premier Morawiecki nazwał to aktem terroryzmu państwowego – samolot był oznakowany polską flagą, ponieważ spółka córka Ryanaira, do której należy, Ryanair Sun, ma siedzibę w Warszawie.

„Białoruskie władze porwały polski samolot, żeby zatrzymać młodego człowieka, który je krytykuje” – napisał w zaproszeniu na demonstrację Marcin Staniewski, społecznik, który organizuje spotkanie. – „Raman, jesteśmy z Tobą! Spotkajmy się na placu Mickiewicza, okażmy solidarność zatrzymanemu odważnemu człowiekowi!”.

Podziel się: