czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: Czy zniknie obskurny parking przed kościołem Św. Marcina?

Elegancka zabudowa zamiast parkingu, a przy Piekarach skwerek z punktem widokowym. To kilka z założeń do miejscowego planu zagospodarowania przestrzennego, którego konsultacje właśnie się rozpoczęły.

„Rejon ulicy Wysokiej” obejmuje obszar w zasięgu m.in. ulic Święty Marcin, Szymańskiego, Krysiewicza i Piekary, a jego granice obejmują obszar o powierzchni ok. 3,5 ha.

Opracowywany plan znajduje się między obowiązującymi miejscowymi planami, które decyzją Rady Miasta zostały uchwalone w 2020 r. Mpzp „W rejonie Pasażu Apollo” oraz mpzp „Plac Wiosny Ludów – ulica Wysoka” były istotnymi projektami opracowanymi w celu wytworzenia przestrzeni publicznych i ładu przestrzennego w ważnych miejscach ścisłego centrum Miasta Poznania.

Kontynuacją tych działań jest opracowanie koncepcji dla projektu mpzp „Rejon ulicy Wysokiej”. Z uwagi na lokalizację planu w ścisłym centrum miasta, w granicach opracowania znajdują się budynki wpisane do rejestru zabytków (w tym m.in. kościół św. Marcina i budynki Zespołu Szpitala Dziecięcego im. Św. Józefa) oraz budynki chronione planem.

Głównym założeniem projektu planu jest: w miejscach gdzie to możliwe, uzupełnienie zabudowy i wnętrz kwartałów, wyeksponowanie ciągu pieszego wzdłuż ulicy Wysokiej poprzez częściowe uzupełnienie jej pierzei, propozycja zaakcentowania narożnika ulic Św. Marcin i Piekary i uzupełnienia pierzei wzdłuż ulic Piekary oraz propozycja wydzielenia przestrzeni publicznej i wytworzenie otwarcia widokowego przed kościołem przy ulicy Św. Marcin.

Rada Osiedla Stare Miasto cieszy się, że wreszcie w tym miejscu zacznie obowiązywać plan, jednak co do jego niektórych założeń ma niejakie wątpliwości.
– Fragment pomiędzy placem Wiosny Ludów a Pasażem Apollo był wyrwą w planowaniu przestrzennym – przyznaje Tomasz Dworek, wiceprzewodniczący Rady Osiedla Stare Miasto. – Warto jednak wziąć pod uwagę całość koncepcji, która przewidywała nowy alternatywny trat pieszo–rowerowy, od Taczaka pasażem Apollo, Wysoką i dalej przez otwarte przejście w budynku, który postawiony będzie na fragmencie Placu Wiosny Ludów, tak, by znaleźć się na nowym skwerze przy wylocie Szkolnej. Ważne jest uporządkowanie gemeli przy kościele Św. Marcina, obskurny parking to wielki wstyd dla miasta. Planiści przy skrzyżowaniu z ul. Piekary planują otwartą przestrzeń z punktem widokowym na najważniejszą poznańską ulicę. Patrząc na wschód spoglądać będziemy jednak na wątpliwej jakości płotek ogradzający kościół i dziesiątki parkujących wokół zabytkowej świątyni samochodów.

Miejska Pracownia Urbanistyczna rozpoczęła konsultacje. Opinie do projektu planu zbierane będą do 5 stycznia 2021 r. Miejska Pracownia Urbanistyczna ul. Za Bramką 1 61 – 842 tel.: 61 639 64 60 fax.: 61 639 64 98 e-mail: [email protected] www.mpu.pl

ROSM

Strona głównaPoznańPoznań: Czy zniknie obskurny parking przed kościołem Św. Marcina?