piątek, 29 marca, 2024

Poznań: Czy miasto powinno mieć specjalne miejsce do demonstracji?

Chodzi o miejsce, w którym poznaniacy mogliby swobodnie organizować demonstracje i protesty, nie musząc tego zgłaszać do urzędu miasta.

Zdaniem Stowarzyszenia Otwarte Ramiona takie miejsce powinno być w Poznaniu – więc działacze stowarzyszenia wystosowali pismo do prezydenta Jacka Jaśkowiaka, by miasto przyjęło uchwałę w tej sprawie.

“Głównym takim miejscem według nas powinien stać się Plac Wolności” – piszą. – “Od wielu lat bowiem organizowane są tam przeróżne manifestacje, gromadzące niejednokrotnie tysiące poznaniaków i poznanianek – począwszy od protestów w obronie wolnych sądów, przez strajki klimatyczne po ostatnie cykliczne demonstracje Strajku Kobiet. Większość tych manifestacji odbywa się w sposób spontaniczny, w związku z bieżącymi i niezwykle ważnymi dla społeczeństwa wydarzeniami w naszym kraju, a Plac Wolności stał się wręcz symbolicznym miejscem dla tego typu wydarzeń”.

Zdaniem stowarzyszenia oficjalne wyznaczenie takiego miejsca w Poznaniu znacznie ułatwiłoby organizację demonstracji. Poza tym wyznaczenie jednego miejsca do spontanicznych protestów sprawiłoby, że rzadziej odbywałyby się one gdzie indziej, w miejscach, w których mogłyby utrudniać ruch pieszy, tramwajowy czy kołowy. Na placu Wolności nie ma tego niebezpieczeństwa.To duża przestrzeń, która jest w stanie pomieścić ponad 5 tysięcy ludzi, więc ryzyko utrudnienia ruchu komunikacyjnego jest stosunkowo niewielkie.

“Co więcej, podczas odbywających się w ostatnim czasie w wielu miastach w Polsce protestów kobiet, wiele razy słyszeliśmy i mieliśmy do czynienia z represjonowaniem obywateli przez policję, powołującą się na nielegalne zgromadzenia” – podkreślają działacze stowarzyszenia. – “Tymczasem ciężko oczekiwać od społeczeństwa bierności i pozostania w domu w kluczowych dla ich praw momentach – w takich sytuacjach miejsce, w którym można swobodnie bez prawnych konsekwencji zgromadzić się i manifestować,
byłoby znacznym wsparciem i krokiem ku obywatelom”.

Zdaniem stowarzyszenia w całej Polsce postrzegany jest jako miasto progresywne i nowoczesne, któremu bliski jest temat walki o prawa człowieka, o demokrację i o społeczeństwo obywatelskie.
“Przyjęcie takiej inicjatywy z pewnością byłoby kolejnym na to dowodem” – podsumowują.

Stowarzyszenie Otwarte Ramiona

Strona głównaPoznańPoznań: Czy miasto powinno mieć specjalne miejsce do demonstracji?