wtorek, 16 kwietnia, 2024

Poznań: Co z tymi pustostanami? ZKZL zapewnia, że wreszcie rozwiąże problem

Przez całe lata właściwie nie było wiadomo, ile Poznań ma pustych lokali komunalnych i dlaczego stoją puste w sytuacji, gdy chętni na lokale komunalne czekają w kolejce. Teraz ZKZL zapewnia, że wie i że wreszcie rozwiąże ten problem.

Od mniej więcej dwudziestu lat kolejne władze ZKZL zapewniały konsekwentnie, że problemu z pustostanami nie ma, a jeśli jest – to niewielki, wynikający z konieczności przyznania decyzji administracyjnej na lokal i późniejszej przeprowadzki. Co innego twierdzili sami poznaniacy, którym zdarzyło się mieszkać obok takiego pustostanu – ich zdaniem niektóre lokale stały puste przez kilkanaście lat!

Sytuacji na rynku lokali mieszkaniowych nie ułatwiała skomplikowana sytuacja własnościowa. Niektóre lokale i całe budynki były odzyskiwane przez potomków dawnych właścicieli, co też nie jest procesem łatwym i szybkim, inne teraz nie nadawały się do zamieszkania, bo normy budowlane się zmieniły, a jeszcze inne w świetle prawa… w ogóle nie istniały, bo nie było żadnych dokumentów potwierdzających wydzielenie na przykład ze stumetrowego mieszkania trzydziestometrowej kawalerki.

Obecne władze ZKZL postanowiły rozwiązać problem pustostanów i przede wszystkim je policzyć – okazało się, że w Poznaniu są 694 pustostany, z czego 530 jest w trakcie zagospodarowania. To i tak lepiej niż w 2015 roku, gdy akcja liczenia pustostanów dopiero się zaczynała. Wtedy ZKZL podawał, że ma ich 877, ale działacze Wielkopolskiego Stowarzyszenia Lokatorów doliczyli się ponad 3 tysięcy…

Miasto wielokrotnie podejmowało próby pozbycia się tego bagażu, jednak nie jest to łatwe zadanie. Akcja “Lokal za złotówkę” umarła śmiercią naturalną, nie ma też zbyt dużego zainteresowania wynajmem lokali w ramach akcji „Mieszkanie do remontu”. Tu chętni najemcy remontują lokale we własnym zakresie i dostają za to upust w czynszu. Ale w obu przypadkach osoby zainteresowane narzekały na ogrom dokumentów, które trzeba wypełnić, i długi czas oczekiwania na lokal. Trzeba też zwrócić uwagę, że nie zawsze są to lokale w atrakcyjnej lokalizacji: w przypadku mieszkań to często są tylne albo boczne oficyny w kamienicach bez windy, a w przypadku lokali – budynki w podwórzu z przejściem przez klatkę schodową, co uniemożliwia prowadzenie wielu rodzajów działalności.

Jednak w tym roku ZKZL wprowadził nowy system zarządzania zasobami lokalowymi o nazwie Lean. Dzięki niemu będzie można znacznie szybciej zagospodarować pustostan i przekazać go następnemu chętnemu. Miejmy nadzieję, że ta metoda się sprawdzi i problem z setkami czy tysiącami pustostanów w mieście czekających latami nie wiadomo na co – nareszcie się skończy.

el

Strona głównaPoznańPoznań: Co z tymi pustostanami? ZKZL zapewnia, że wreszcie rozwiąże problem