Sprawdzanie zgód TCF
środa, 24 kwietnia, 2024

Poznań: Co się dzieje w mieście w długi weekend?

Zdobywanie Ławicy, trzej królowie ze swoim orszakiem i intymne opowieści w muzeum o… bieliźnie. Oto miejska oferta kulturalna na pierwszy długi weekend 2020 roku.

Powiedzmy sobie szczerze: oferta imprez w mieście w pierwszy długi weekend tego roku nie powala. Widocznie organizatorzy założyli, że wszyscy w tym czasie będą się bawić na nartach albo dochodzić do siebie po Bożym Narodzeniu i sylwestrze. Jednak ci najbardziej wytrwali łowcy kulturalnych i imprezowych atrakcji znajdą dla siebie całkiem sporo propozycji.

W piątek, 3 stycznia o 19.00 Teatr Wielki zaprasza na Koncert Noworoczny. Będzie to okazja, aby usłyszeć solistów Teatru Wielkiego w nieco lżejszym, rozrywkowym repertuarze: fragmenty m.in. “Księżniczki czardasza”, “Zemsty nietoperza” czy “Hrabiny Maricy”. Jak zapowiadają organizatorzy, nie zabraknie także obłąkańczo szybkich polek i wizyty… śpiewającego torreadora. Orkiestrę poprowadzi maestro Tadeusz Kozłowski. Koncerty noworoczne w operze odbędą się także w sobotę i niedzielę o godzinie 19.00.

W sobotę, 4 stycznia o godzinie 12.00 Muzeum Etnograficzne zaprasza na zwiedzanie wystawy “Żłóbek Wielkopolski 2019” i opowieści o tym, czym właściwie sa szopki, dlaczego powstały i co muszą zawierać. Uczestnicy spaceru przejdą się też do pobliskiego kościoła franciszkanów przy placu Bernardyńskim. Co roku powstają tam jedne z największych i najokazalszych szopek bożonarodzeniowych w Europie. O tradycjach budowania żłóbków opowie franciszkanin o. Dobiesław Nieradzik.

Natomiast o godzinie 13.00 i 15.00 Muzeum Historii Ubioru przy ul. Kwiatowej 14/2 zaprasza na oprowadzanie kuratorskie po wystawie “Czego oczy nie widzą – historia bielizny w XIX wieku”. Poznańskie muzeum słynie z największej w Polsce prywatnej kolekcji XIX-wiecznych sukien, jednak tym razem uwaga oprowadzających i odwiedzających pochłonie to, co znajdowało się pod nimi – czyli bieliźnie i konstrukcjom utrzymującym kształt sukni. Ale nie tylko. To również opowieść o higienie osobistej i sposobach na konserwację tkanin. Oprowadzać będzie Anna Moryto, właścicielka muzeum.
Oprowadzanie odbędzie się także w niedzielę w dwóch turach (godz. 13:00 i 15:00).

O godzinie 13.00 zaprasza Muzeum Sztuk Użytkowych na “Oprowadzanie w kolorze blue”. Co roku Instytut Pantone wybiera jeden kolor mający największy wpływ na światowe trendy w designie. W roku 2020 jest to Classic Blue. Kolor, przypominający niebo o zmroku, ma symbolizować ciszę i spokój, tak potrzebną w świecie zdominowanym przez niepewność i nowoczesne technologie. Muzeum Sztuk Użytkowych zaprasza na oprowadzanie, w ramach którego będzie można zobaczyć najciekawsze eksponaty z minionych epok w najmodniejszym kolorze tego roku.

Miłośnicy długich weekendów na sportowo będą mogli wziąć udział – albo chociaż pokibicować – w V Winiarskim Biegu Zwycięstwa. Bieg rozpoczyna się o 17.00 odbywa się na trasie, którą przebył w styczniu winiarski oddział powstańczy (ulice Rejtana, Wyłom, ks. Mieszka I i al. Solidarności) i liczy mniej więcej 3 km. Bieg ma charakter rekreacyjny. Mile widziani są również zawodnicy nordic walking. Start i meta, przy dębie pamięci na skwerze Stanisława Bręczewskiego, obok kościoła Św. Stanisława Kostki.

Również o 17.00 rozpocznie się mecz Biofarm Basket – GKS Tychy w hali CITYZEN (ul. Droga Dębińska 10c). Drużyna Przemysława Szurka podejmie na własnym parkiecie zespół GKS Tychy. Spotkanie zapoczątkuje 16. kolejkę 1 Ligi koszykówki.

O godz. 18.00 kino Muza zaprasza na “Kłamstewko” – pokaz przedpremierowy komedii chińskiej reżyserki Lulu Wang. Film opowiada historię rodziny, która decyduje się ukryć przed ukochaną babcią informację o jej stanie zdrowia i złożyć seniorce wizytę pod pretekstem hucznego wesela jednego z kuzynów.

Trwa festiwal Poznańskie Kolędowanie – i o godzinie 20.00 zaprasza do Fary Poznańskiej na koncert Chóru Komendy Wojewódzkiej Policji pod batutą Moniki Derdy. Kolejne koncerty odbędą się: 5, 6, 10, 11, 12, 17, 18 i 19 stycznia w poznańskich świątyniach.

W niedzielę, 5 stycznia, miłośnicy historii powinni się stawić w samo południe na Ławicy przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Rozpocznie się tam piknik historyczny z okazji 101. rocznicy zdobycia Ławicy. To był jeden z największych sukcesów powstańców – przejęcie stacji lotniczej, ostatniego bastionu Niemców zagrażającego dotychczasowym sukcesom poznańskich oddziałów. Aby upamiętnić zwycięską bitwę co roku organizowany jest piknik historyczny, podczas którego Grupa Rekonstrukcji Historycznej odtwarza przebieg walk. Pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, w hołdzie poległym, złożone zostaną wiązanki kwiatów.

Tegoroczne obchody odbędą się także w poniedziałek. Tego dnia zaplanowano m.in. Apel Powstańczy na Wzgórzu Berlińskim (godz. 6:30) oraz spotkanie mieszkańców i rekonstruktorów przy ognisku (godz. 7:10).

O godzinie 18.00 Blue Note zaprasza na koncert Jarek Kostka Quartet: “Jazz contra Bach”. Jeden z oryginalniejszych polskich pianistów jazzowych wraz ze swoim kwartetem zagra utwory jednego z bardziej niezwykłych kompozytorów. Kostce towarzyszyć będą: Jan Adamczewski (saksofon), Piotr “Max” Wiśniewski (kontrabas), Waldemar Franczyk (perkusja). Muzycy zaprezentują utwory z albumu “Jazz contra Bach”.

W poniedziałek, 6 stycznia, w samo południe z placu Wolności wyruszy Orszak Trzech Króli. Wydarzeniu towarzyszyć będzie wspólne śpiewanie kolęd, świętowanie i wędrowanie wraz z mędrcami. Korowód przejdzie z placu Wolności na Stary Rynek. Wolontariusze rozdadzą 10000 koron i 5000 śpiewników. Orszak Trzech Króli to także akcja charytatywna. W tym roku kwesta odbędzie się na rzecz ośrodka dla młodzieży w Wierzenicy oraz domu dziennego pobytu dla osieroconych dzieci w Kitwe w Zambii.

UMP, el

Strona głównaKulturaPoznań: Co się dzieje w mieście w długi weekend?