wtorek, 19 marca, 2024

Poznań: Co robić w ferie zimowe? Miasto proponuje półkolonie w sieci

4 stycznia rozpoczęły się ferie zimowe. I choć już wiadomo, że dzieci i młodzież będą mogły wychodzić z domu bez opieki rodziców, to pogoda nie zawsze zachęca do wyjścia. Dlatego warto spróbować półkolonii w sieci.

Miejskie instytucje kultury nie organizują w tym roku półkolonii dla dzieci. Zorganizowały je niektóre szkoły, ale jest ich tylko 16. Powodem jest oczywiście pandemia. Jednak z myślą o najmłodszych odbiorcach placówki kulturalne przygotowały bogatą ofertę wydarzeń online.

Taką formę spędzania czasu w okresie 4 – 17 stycznia oferują: Biblioteka Raczyńskich, Centrum Kultury Zamek, Muzeum Archeologiczne – Pałac Górków, Rezerwat Archeologiczny “Genius loci”, Wydawnictwo Miejskie Posnania, Teatr Polski, Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Dom Kultury Stokrotka, Centrum Turystyki Kulturowej TRAKT, Estrada Poznańska, Centrum Sztuki Dziecka, Teatr Muzyczny, Teatr Ósmego Dnia oraz Poznański Chór Chłopięcy.

Program, przygotowany przez 14 instytucji kultury, obejmuje kilkadziesiąt wydarzeń koncertowych, teatralnych, edukacyjnych, filmowych, warsztatowych, wystawienniczych i wiele innych. Szczegółowe informacje na ten temat można uzyskać bezpośrednio w poszczególnych placówkach. O organizowanych wydarzeniach instytucje informują na swoich stronach internetowych oraz profilach na Facebooku.

Na przykład Centrum Inicjatyw Rodzinnych w ramach oferty feryjnej proponuje poznańskim rodzinom projekt “Czytam i Czuję na bis”. Podczas 10 spotkań online zostanie wyemitowanych 10 najciekawszych czytań z 2020 roku. Nagrania będą emitowane od poniedziałku do piątku, o godzinie 10.30 na facebookowym profilu Centrum Inicjatyw Rodzinnych. Projekt “Czytam i Czuję” kierowany jest w głównej mierze do przedszkolaków.

Drugą propozycją przygotowaną na okres ferii jest projekt “Poznański Szlak Legend dla Dzieci”, który jest realizowany we współpracy z Bramą Poznania. Chętni mogą wziąć udział w bezpiecznym, indywidualnym spacerze. Na szlak można wybrać się w dowolnym momencie – wystarczy tylko wziąć ze sobą folder z mapą oraz grą miejską.

Na samym końcu czeka nagroda. Każde dziecko, które weźmie udział w zabawie i poprawnie wypełni zagadki, otrzyma publikację “Koziołki, rury i czarcie ogony” autorstwa Małgorzaty Swędowskiej z ilustracjami Joanny Bartosik, którą będzie można odebrać w PCŚ – Centrum Inicjatyw Rodzinnych w godzinach otwarcia instytucji. W ramach Poznańskiego Szlaku Legend odbędą się także dwie wyjątkowe odsłony “Czytam i Czuję”, podczas których zostaną przedstawione wybrane legendy. Dwa premierowe nagrania zostaną opublikowane na facebookowym profilu CIR – 6 i 13 stycznia, o godzinie 12.00.

Niespodziankę dla najmłodszych poznaniaków przygotował także poznański ogród zoologiczny. Dzieci i młodzież, odbywający półkolonie, będą mogli wziąć udział w onlinowej wycieczce po Starym lub Nowym Zoo oraz spotkaniu z edukatorem. Możliwa rezerwacja mailowa lub telefoniczna: [email protected] lub 61 872 07 73. Koszt: 150 zł od grupy.

natomiast ci, którzy wybierają się do zoo indywidualnie będą mogli wziąć udział w “Zimowej ZooPrzygodzie”. Od 25 grudnia do 15 stycznia razem z biletem wstępu chętni otrzymają kartę z ośmioma zadaniami i zagadkami. Odpowiedzi na nie można znaleźć podczas spaceru po Nowym Zoo. Rozwiązane zagadki utworzą hasło-klucz, które należy przesłać na adres mailowy podany na karcie konkursowej. Nagrodą będzie udział w bezpłatnych spotkaniach on-line na żywo u tych zwierząt, których z powodu wprowadzonych ograniczeń pandemicznych nie można w tej chwili odwiedzać. Spotkania on-line będą odbywać się podczas ferii w dniach 4 – 17 stycznia. Koszt: cena biletu wstępu do Nowego ZOO – 10 zł.

Niezwykłe postaci i bardzo stara wyspa pełna opowieści – to wszystko przygotowała dla najmłodszych Brama Poznania. W ramach zajęć zaczarują oni swoje domowe dywany, dywaniki, kocyki, poduszki i wyruszą w niezwykłą przygodę. Spotkanie online jest przeznaczone dla rodzin z dziećmi w wieku 3-5 lat. Zajęcia odbędą się w niedzielę, 17 stycznia, o godz. 11. Wypełniony formularz zgłoszeniowy – dostępny na stronie Bramy Poznania – należy przesłać na adres: [email protected]. Więcej informacji na stronie Bramy Poznania.

Dzieci w wieku w wieku 4-6 lat mogą wziąć udział w onlinowych spotkaniach z poznańskimi opowieściami. Chętni przeniosą się w czasie do grodu na Ostrowie Tumskim oraz do dawnego Poznania i wysłuchają historii o przygodach, niesamowitych stworzeniach, podstępach i przyjaźniach, a następnie wszystko to narysują.

W programie znalazły się cztery spotkania – 5 i 15 stycznia (o godz. 10:00) odbędą się zajęcia pt. “Ludka i drewniany konik”, a 7 i 12 stycznia (o godz. 10:00) pt. “Diabelski plan”. Na spotkania nie obowiązują zapisy. Jego uczestnicy łączą się ze swoich domów za pomocą platformy ZOOM, wystarczy kliknąć w odpowiedni link podany na stronie Bramy Poznania.

UMP

Strona głównaKulturaPoznań: Co robić w ferie zimowe? Miasto proponuje półkolonie w sieci