Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: CK Zamek zaprasza! Co ciekawego w 2020 roku?

Otwarcie zachodniego skrzydła Zamku po remoncie, wystawa prac Antonia Gaudiego, Ethno Port i ekspozycja 90 malarzy z Konga. To wszystko – i o wiele więcej – proponuje CK Zamek w tym roku.

– Program na ten rok jest bogaty i różnorodny, chociaż przygotowywany był w trudnej dla nas sytuacji. W wyniku mniejszych wpływów z podatku PIT, budżet samorządowy znajduje się w kryzysie. Rzutuje to także na naszą sytuację finansową. W związku z tym musieliśmy wprowadzić pewne ograniczenia podczas organizacji dużych wydarzeń kulturalnych, planowanych na 2020 rok. Najważniejsza jest jednak dla nas codzienna działalność, oparta na programie literackim, muzycznym, teatralnym i filmowym – mówi Anna Hryniewiecka, dyrektorka CK Zamek.

Od czerwca 2020 roku będzie można ponownie zwiedzać zabytkowe wnętrza Zamku Cesarskiego. Trwający remont zachodniego skrzydła budynku jest pierwszym tak dużym przedsięwzięciem w tej części gmachu od lat 40. ubiegłego wieku. Konserwacja sal i korytarzy przywróci im blask oraz wzbogaci o nowe technologie. Niektóre przestrzenie zmienią swój wygląd, umożliwiając realizację dodatkowych przedsięwzięć.

Gdy zachodnie skrzydło będzie ponownie otwarte dla zwiedzających, turyści i poznaniacy będą mogli wejść do dawnych pokoi i apartamentów czy przyjrzeć się z bliska cesarskiemu tronowi. Odkrywanie tajemnic zamku umożliwi także wystawa, na której znajdą się obiekty związane z budynkiem oraz jego historią, m.in.: płaskorzeźby, meble, dokumenty i oświetlenie. Dla zwiedzających dostępna będzie również mediateka, pełna archiwalnych materiałów oraz opowieści ludzi, których losy splotły się z Zamkiem Cesarskim. W kwietniu, po dłuższej przerwie spowodowanej remontem, do tej części budynku wróci także Galeria Fotografii pf.

Po otwarciu zachodniego skrzydła będzie można skorzystać z usług zamkowych przewodników. Do dyspozycji gości będą także audioprzewodniki – dostępne jako osobne urządzenie lub aplikacja na telefon.

– Aplikację będzie można pobrać za pomocą kodów, dostępnych w naszej kasie, podobnie jak audioprzewodniki. Wgrane treści będą nie tylko wskazywać nam drogę, ale też przybliżać ciekawą historię zwiedzanych przestrzeni – tłumaczy Anna Hryniewiecka.

Zwiedzanie przestrzeni z audioprzewodnikami będzie możliwe od 1 czerwca tego roku. Wtedy też zachodnie skrzydło zostanie udostępnione poznaniakom i turystom. Oficjalne otwarcie tej części budynku zaplanowano na 12-14 czerwca.

Otwarcie zachodniego skrzydła zamku umożliwi organizację wielu ciekawych wydarzeń – koncertów, spektakli oraz wystaw.

– Rozpoczniemy od wystawy sztuki współczesnej – zaprezentujemy dzieła prof. Izabelli Gustowskiej, a następnie Doroty Nieznalskiej. Będzie też można zobaczyć pierwszą w Polsce prezentację dokonań hiszpańskiego artysty Antoniego Gaudiego – wylicza Anna Hryniewiecka.

Wystawa Izabelli Gustowskiej pt. “Bezwzględne cechy podobieństwa” rozpocznie się 12 i potrwa do 11 października. Ostatniego dnia ekspozycji odbędzie się premiera filmu artystki o tym samym tytule. Badania rasowe populacji podbitych terytoriów w związku z niemiecką polityką germanizacyjną – to zagadnienie, które postanowiła zgłębić Dorota Nieznalska. Efekt jej pracy będzie można oglądać 10-11 października, podczas wystawy “Rassenhygiene. Badania Głównego Urzędu Rasy i Osadnictwa SS, Rasse- und Siedlungshauptamt, RuSHA – (Wartheland)”. Miłośników architektury i sztuki z pewnością zainteresuje prezentacja dokonań Antoniego Gaudiego. Ekspozycja była do tej pory pokazywana w kilku miejscach na świecie, m.in.: w Hiszpanii, Japonii, Rosji, Korei Południowej, Holandii, po raz pierwszy zawitała do Polski. Wystawa obejmuje ok. 100 eksponatów, pochodzących z wielu uznanych kolekcji hiszpańskich instytucji publicznych.

Do 29 marca w zamkowych przestrzeniach można będzie oglądać wystawę “Nieznany impresjonizm: Manet, Pissarro i im współcześni”, prezentujący kolekcję XIX-wiecznej grafiki francuskiej. Natomiast od 24 kwietnia do 5 lipca prezentowana będzie tam wystawa pt. “Kongijczyków portret własny. Malarstwo Kongijskie 1960-1990”. W skład ekspozycji wejdzie blisko 90 obrazów kongijskich malarzy z kolekcji Royal Museum for Central Africa w Tervuren (Belgia).

Wiosna w CK Zamek upłynie pod znakiem Festiwalu Ethno Port. Tegoroczna edycja z powodu oszczędności budżetowych, wynikających z mniejszych wpływów z podatków PIT, będzie skromniejsza niż dotychczasowe. Festiwal potrwa 3 dni (5-7 czerwca). Na dwóch scenach usłyszymy koncerty w wykonaniu artystów z Azji, Afryki, obu Ameryk i Europy. Wydarzenie będzie miało, jak zawsze, charakter interdyscyplinarny. Koncertom towarzyszyć będą warsztaty muzyczne, taneczne, instrumentalne i rytmiczne. Obejrzeć będzie można także filmy opowiadające o wyzwaniach współczesnego świata. W specjalnym bloku programowym znajdzie się również oferta przeznaczona dla najmłodszych.

Miłośnicy literatury nie mogą przegapić Festiwalu Fabuły (12-16 maja). Wśród autorów, którzy potwierdzili już swój udział, znaleźli się: Siergiej Lebiediew, Georgi Gospodinow, Maciej Zaremba Bielawski oraz Dominika Słowik. Tematy, które zostaną poruszone podczas debat to ekologia i metaforyka apokaliptyczna. Pojawią się również pytania o kondycję dzisiejszego rynku wydawniczego. W ramach festiwalowego cyklu “Kanon od nowa”polscy naukowcy interpretować będą klasyków, czyli lektury ze szkolnego kanonu.

– Już w lutym i marcu zapraszamy na trzy spotkania w ramach festiwalowej “przedakcji”. W programie znalazła się m.in. rozmowa z Pawłem Sołtysem – autorem zbioru “Nieradość” i Katarzyną Kobylarczyk – autorką reportażu o wojnie domowej w Hiszpanii, “Strup. Hiszpania rozdrapuje rany”. Podczas spotkania z Wojciechem Orlińskim i Michałem R. Wiśniewskim porozmawiamy o tym, jak internet zmienił świat oraz sposób komunikacji – wylicza Joanna Przygońska z działu literatury CK Zamek.

Jesienią (13-18 października) do Poznania ponownie zawita Międzynarodowy Festiwal Filmów Dokumentalnych Off Cinema, podczas którego zaprezentowane zostaną produkcje z całego świata. Jury złożone z wybitnych twórców kina, krytyków filmowych i animatorów kultury przyzna najlepszym dokumentom nagrody – Złoty, Srebrny i Brązowy Zamek w kategoriach krótkiego (do 30′) i długiego metrażu (powyżej 30′). Konkursowi towarzyszyć będą pokazy specjalne, spotkania z twórcami, warsztaty filmowe, wykłady i panele dyskusyjne.

– Nabór filmów ruszy 1 marca. W ubiegłym roku mieliśmy rekordową liczbę 2,5 tys. zgłoszeń. Liczymy, że tym razem będzie podobnie – mówi Piotr Szczyszek z CK Zamek, odpowiedzialny za program Off Cinema.

Pełen program wydarzeń jest na stronie Ck Zamek.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: CK Zamek zaprasza! Co ciekawego w 2020 roku?