Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Ciepło od Veolii będzie dostarczane z “termosu”. Mniej CO2 powędruje do atmosfery

Nowa inwestycja Veolii, zwana “termosem”, to tak naprawdę akumulator, który będzie magazynował nadwyżki wytworzonego ciepła. Dzięki temu zmniejszy się zużycie węgla i oleju do jego wytwarzania i mniej CO2 powędruje do atmosfery.

Veolia Energia dostarcza ciepło do ponad 60 proc. mieszkańców miasta. Przy tej liczbie odbiorców nowa inwestycja jest uzasadniona – i to dlatego na terenie Elektrociepłowni Karolin spółka wybudowała akumulator ciepła zwany termosem. Zbiornik rzeczywiście przypomina termos: ma kształt walca, 63 metry wysokości i 24 metry średnicy. Może pomieścić 24 tys. metrów sześciennych wody, czyli tyle, ile mieści się w ośmiu basenach olimpijskich. W efekcie poznański system dystrybucji ciepła zyska większą elastyczność, efektywność, a także obniży się jego awaryjność dzięki zmagazynowaniu blisko 4 000 GJ energii. Temperatura wody w akumulatorze ciepła wynosi 98˚C.

Dzięki “termosowi” zmniejszone zostanie zużycie węgla o 11,5 tys. ton rocznie, a oleju opałowego lekkiego o 310 ton rocznie. Nowa inwestycja pozwoli także zredukować emisję dwutlenku węgla do atmosfery o 24 tys. ton rocznie – to jakby posadzić 4 mln dorodnych drzew. Akumulator w Poznaniu jest drugim w Polsce pod względem pojemności po zbiorniku w EC Siekierki (30 tys. m3), wyprzedzając EC w Bielsku-Białej (20 tys. m3), Elektrownię Ostrołęka (13 tys. m3) i EC Toruń (12 tys. m3).

– Akumulator wyrównuje pracę elektrociepłowni w cyklu dobowym, umożliwiając zwiększenie produkcji w kogeneracji – wyjaśnia Jan Pic, wiceprezes zarządu i dyrektor ds. technicznych Veolii Energii Poznań S.A. – Taki system akumulacji ciepła umożliwia także uniknięcie konieczności użycia urządzeń szczytowych, czyli takich o dużej mocy, które wspomagają wytwarzanie ciepła, kiedy gwałtownie wzrasta na nie zapotrzebowanie mieszkańców.

Frédéric Faroche, Prezes Zarządu i Dyrektor Generalny Grupy Veolia w Polsce, podkreślił, że osiągnięcie neutralności klimatycznej do 2050 r. jest najważniejszym zobowiązaniem Grupy Veolia w Polsce.
– Veolia wdraża plan transformacji ekologicznej, który zakłada zmianę miksu paliwowego i całkowite odejścia od węgla, a także poprawę efektywności – mówił. – Efektywność energetyczna jest naszym priorytetem. Dlatego inwestycja w Poznaniu, akumulator ciepła, wpisuje się w naszą strategię. Cieszymy się, że to rozwiązanie będzie służyć mieszkańcom Poznania w poprawie bezpieczeństwa dostaw ciepła.

To cieszy także prezydenta Jacka Jaśkowiaka.
– Dzięki współpracy z podmiotami prywatnymi, takimi jak Veolia, poprawiamy komfort życia mieszkańców aglomeracji poznańskiej i ograniczamy emisję zanieczyszczeń – zauważył. – Wspólnie realizujemy wiele projektów. Dzięki temu coraz więcej budynków mieszkalnych podłączamy do miejskiej sieci ciepłowniczej, eliminując tym samym nieekologiczne źródła ciepła. Do tego dochodzą akcje edukacyjne w szkołach i działania pozwalające cały czas optymalizować koszty energii – zwłaszcza w obiektach użyteczności publicznej.

Nowa inwestycja to też ważny krok na drodze planowanego całkowitego odejścia od węgla.
– Magazynowanie ciepła umożliwi nam zwiększenie bezpieczeństwa dostaw ciepła i produkcję energii elektrycznej w tych okresach, kiedy jest najbardziej potrzebna mieszkańcom – tłumaczyła Dalida Gepfert, Prezes Zarządu, Dyrektor Generalny Veolii Energii Poznań S.A. – To nasz podstawowy obowiązek. Akumulator jest elementem strategii Veolii Energii Poznań, zakładającej całkowitą eliminację węgla do 2030 roku, realizowanej także w ramach naszego programu „ Energia”. Uruchomienie go jest dla nas symbolicznym rozpoczęciem nowej ery wolnej od węgla.

Veolia Energia Poznań ściśle współpracuje z urzędem miasta, w ramach programu Zielony Poznań. W wyniku tych działań m.in. w latach 2019-2020 podłączono kilkadziesiąt budynków do sieci ciepłowniczej i dzięki temu zmniejszono o 4 tony emisję pyłów do atmosfery. Wypracowanie długoterminowej strategii energetycznej dla Poznania pozwoli na obniżenie CO2 o ok. 1500 ton rocznie, będzie to miało także przełożenie na poprawę jakości powietrza w mieście.

Źródło: Veolia Energia Poznań

Strona głównaBiznes i FinansePoznań: Ciepło od Veolii będzie dostarczane z "termosu". Mniej CO2 powędruje do atmosfery