Wielkopolskie Centrum Zdrowia Dziecka Poznań WCZD Szpital Dziecięcy fot. Sławek Wąchała

Poznań: Choroba wątroby atakuje najmłodszych poznaniaków

Po USA, Wielkiej Brytanii i Irlandii także w Wielkopolskim Centrum Zdrowia Dziecka zdarzyły się przypadki małych pacjentów z zapaleniem wątroby. Przyczyna choroby nie jest znana.

Choroba objawia się biegunką, wymiotami i gorączką. Jak informuje „Gazeta Wyborcza”, do Wielkopolskiego Centrum Zdrowia dziecka trafiła dwójka maluchów w wieku około dwóch lat z zapaleniem wątroby o niewyjaśnionej przyczynie. Ich stan jest dobry, jedno już wyszło ze szpitala, drugie jeszcze w nim jest, jak poinformowała gazetę dr hab. Ewelina Gowin, specjalistka chorób zakaźnych. Do szpitala już wcześniej trafiały dzieci z podwyższonymi próbami wątrobowymi, ale przebieg choroby był w ich przypadkach łagodny i nie wymagały hospitalizacji.

Ale ta choroba nie zawsze przebiega tak łagodnie. W tych krajach, gdzie także odnotowano przypadki tej nietypowej żółtaczki u dzieci poniżej lat 10, u części chorych nastąpiło tak duże uszkodzenie wątroby, że niezbędny okazał się przeszczep. I to właśnie budzi konsternację u naukowców, ponieważ ustalili, że za wywołanie choroby odpowiadają adenowirusy, które są znane od dawna i dotąd wywoływały choroby o łagodnym przebiegu. Do tego stopnia łagodnym, że przeciwko adenowirusom nie produkuje się ani szczepionek, ani specjalnych, kierunkowych leków.

Co więc spowodowało, że teraz choroby wywołane przez adenowirusy są tak groźne? To jeszcze naukowcy będą musieli ustalić.