Poznań: Chcesz kupić nowy piec? Zapisz się do Kawki Bis

Nawet 80 procent zwrotu kosztów kupna i montażu nowego pieca będą mogli dostać poznaniacy z powrotem od miasta, gdy zdecydują się wziąć udział w programie Kawka Bis. Jakie warunki trzeba spełnić?

Kawka Bis to miejski program, którego celem jest zmniejszenie emisji zanieczyszczeń, powstających na skutek spalania paliw stałych, tj. węgla, drewna lub brykietów. Poznaniacy mogą starać się o dofinansowanie na likwidację pieców i kotłów, które są nimi opalane oraz zastępowanie ich ciepłem systemowym, ogrzewaniem gazowym, elektrycznym, olejowym lub pompą ciepła.

Od tego roku lista ta została poszerzona także o instalacje fotowoltaiczne i kolektory słoneczne. O dotację w ramach Kawki Bis może ubiegać się każdy mieszkaniec Poznania, a także m.in. wspólnoty mieszkaniowe i przedsiębiorcy. Wsparcie obejmuje zarówno pojedyncze mieszkania, domy jednorodzinne, jak i całe kamienice.

– Postanowiliśmy wprowadzić zmiany, które pozwolą dostosować go do potrzeb mieszkańców – uelastycznić procedurę i zwiększyć wysokość dofinansowania – tłumaczy Katarzyna Kierzek-Koperska, zastępczyni prezydenta Poznania.

Do tej pory górny limit dofinansowania dla jednego lokalu wynosił 6 tys. zł, po zmianach jest to 12 tys. zł, a nawet 15 tys. zł – w przypadku fotowoltaiki. Poznaniacy, którzy zdecydowali się na wymianę pieca na bardziej ekologiczny, będą mogli starać się o zwrot nie 80 proc. kosztów, jak dotychczas, lecz 100 proc. Zlikwidowane zostało również ograniczenie dotacji powierzchnią mieszkania wynoszące do 80 zł/metr kwadratowy. Uproszczone zostaną także procedury. Wydłużeniu ulegnie czas składania wniosków. Dotąd można było to robić od 2 stycznia do 15 marca, od przyszłego roku zgłoszenia będą przyjmowane od 1 września do 31 marca. Więcej czasu będzie też czasu na rozliczanie inwestycji (wcześniej do 30 września, teraz do 31 października).

Zmiany, jakie zaszły w Kawce Bis, przyczynią się prawdopodobnie do wzrostu zainteresowania programem. Dlatego, kwota zabezpieczona na ten cel w przyszłorocznym budżecie wynosi nie 2 mln zł, jak dotychczas, lecz aż 10 mln zł. Do tego dochodzi 8 mln zł, które trafi do Zarządu Komunalnych Zasobów Lokalowych na wymianę pieców w miejskich kamienicach.

Podstawowym argumentem, który przemawia za wymianą pieców na bardziej ekologiczne źródła ogrzewania, jest troska o powietrze. Niska emisja to dziś główna przyczyna smogu. To jednak nie wszystko. Zgodnie z zapisami uchwały antysmogowej Sejmiku Województwa Wielkopolskiego do 2028 r. poznaniacy są zobowiązani do usunięcia wszystkich pieców starej generacji, klasy 3 i 4. Można zrobić to już teraz, mniejszym kosztem.

Nabór do kolejnej edycji programu rozpoczął się 9 grudnia i potrwa do 31 marca. Wnioski można składać w siedzibie Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska (ul. Gronowa 22a) oraz od 2 stycznia w Poznańskim Centrum Świadczeń (ul. Wszystkich Świętych 1 i ul. Stanisława Małachowskiego 10). Szczegóły dotyczące projektu oraz wzory wniosków, wraz z listą wymaganych dokumentów, można znaleźć na stronie internetowej. Informacji udzielają również pracownicy Wydziału Kształtowania i Ochrony Środowiska, pod numerem telefonu 61 878 40 61 lub 61 878 40 68 lub adresem e-mail: [email protected]

UMP, el

Podziel się:

Ostatnio dodane: