Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Centrum Szyfrów Enigma – plac budowy przekazany!

Miasto przekazało wykonawcy plac budowy pod Centrum Szyfrów Enigma. Pierwsi zwiedzający już w przyszłym roku będą mogli odwiedzić tę niezwykłą placówkę.

Za budowę Centrum Szyfrów Enigma odpowiedzialne jest konsorcjum firm: Atrem, Firma Budowlana Dota oraz New Amsterdam, które we wtorek, 2 czerwca odebrały plac budowy. Centrum powstanie na pierwszym piętrze budynku Collegium Martineum UAM przy skrzyżowaniu ulic Św. Marcin i Kościuszki. Przez najbliższe tygodnie wykonawca będzie prowadził tam prace przygotowawcze.

– Zajmiemy się wygrodzeniem placu budowy i ciągów komunikacyjnych. Przeprowadzimy też małe roboty rozbiórkowe. Ale w pierwszej kolejności zadbamy o zachowanie bezpieczeństwa na terenie inwestycji – wyjaśnia Karol Czarniak, kierownik budowy.

Właściwe prace ruszą najprawdopodobniej na przełomie czerwca i lipca, po wydaniu przez Wydział Urbanistyki i Architektury UMP pozwolenia na budowę.

W miejscu, gdzie dziś stoi gmach Collegium Martineum, przed wojną znajdował się budynek, w którym mieścił się oddział biura szyfrów Sztabu Generalnego Wojska Polskiego. To właśnie w nim pracowali pogromcy Enigmy – Marian Rejewski, Jerzy Różycki i Henryk Zygalski.

– Centrum Szyfrów Enigma będzie jedną z najnowocześniejszych placówek multimedialnych w Polsce – mówi Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta Poznania. – Punktem wyjścia będzie w nim poznański kurs szyfrów z 1929 roku, od którego zaczęła się historia złamania kodu niemieckiej maszyny szyfrującej. Ale Centrum to nie tylko edukacja. Chcemy również upamiętnić dokonania naszych matematyków i budować lokalny patriotyzm łączący różne grupy społeczne. potrzebuje tej inwestycji, dlatego tym bardziej cieszy rozpoczęcie pierwszych prac, które przybliżają nas do planowanego na początek 2021 roku otwarcia.

W CSE zwiedzający będą mogli przejść kurs szyfrów, poznać metody utajniania informacji na działającej replice Enigmy oraz dowiedzieć się jak wyglądały początki działalności polskich kryptologów i ich wkład w przebieg II wojny światowej. Ważną częścią będzie także ekspozycja poświęcona bardziej współczesnym zagadnieniom jak programowanie czy bezpieczeństwo w sieci. Nie zabraknie także atrakcji, które mogą przypaść do gustu najmłodszym. Jedną z nich będzie odwzorowanie fragmentu wnętrza niemieckiego U-boota wraz z pomieszczeniami szyfranta czy telegrafisty.

Partnerem inwestycji jest Uniwersytet im. Adama Mickiewicza.
– Bardzo się cieszę, że to właśnie w Collegium Martineum powstanie Centrum Szyfrów Enigma im. trzech kryptologów, którzy studiowali na Uniwersytecie Poznańskim – mówił w listopadzie podczas podpisywania umowy z wykonawcą prof. Tadeusz Wallas, prorektor UAM. – Przypomnę, że UAM użyczył na ten cel ponad 1000 metrów kwadratowych collegium i zwiększył nakłady na jego remonty i unowocześnienie, tak aby mogła rozpocząć się ta oczekiwana budowa. Mam nadzieję, że Collegium Martineum, wraz z Centrum Szyfrów Enigma, zostanie perełką ulicy Św. Marcin.

W ramach inwestycji zmodernizowane zostaną wnętrza gmachu. Oprócz ich nowej aranżacji i remontu instalacji, zostanie również poprawiona jego dostępność dla osób z niepełnosprawnościami. Miasto Poznań wraz z Uniwersytetem im. Adama Mickiewicza na zaprojektowanie i wybudowanie Centrum Szyfrów Enigma przeznaczyły blisko 30 mln zł. Operatorem CSE będzie Centrum Turystyki Kulturowej “TRAKT”.

Projekt jest realizowany w ramach Działania 4.4 Zachowanie, ochrona, promowanie i rozwój dziedzictwa naturalnego i kulturowego Wielkopolskiego Regionalnego Programu Operacyjnego na lata 2014-2020, we współpracy z UAM oraz środowiskami społecznymi popularyzującymi historię polskiej myśli naukowej i technicznej.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: Centrum Szyfrów Enigma - plac budowy przekazany!