Poznań: By dzieci mogły bezpieczniej dojść do szkoły. Szykują się zmiany!

Droga do szkoły fot. ZDM
Właśnie dlatego Zarząd Dróg Miejskich wprowadza kolejne zmiany w organizacji ruchu – by droga do szkoły była jak najbezpieczniejsza. Nowe rozwiązania w ciągu kilku dni pojawią się wokół ośmiu szkół.

Zmiany przy szkołach są związane między innymi z Pakietem dla mobilności wdrażanym w Poznaniu. Obecnie prace prowadzone są w rejonie szkół podstawowych nr: 4 (ul. Rawicka), 90 (ul. Chociszewskiego), 70 (ul. Piękna) oraz Niepublicznej Szkole Podstawowej Da Vinci i Zespołu Szkół Przyrodniczych (ul. Golęcińska).

W przypadku tej pierwszej mieszkańcy zwracali uwagę, że wiele osób dowożących dzieci do placówki przy ul. Rawickiej parkuje samochody na chodniku. Często całkowicie go blokując, przez co piesi – w tym dzieci idące do szkoły – zmuszeni są do chodzenia ulicą. To stwarzało ogromne zagrożenie dla zdrowia i życia. Dlatego w okolicy szkoły montowane są słupki, dzięki którym najmłodsi będą mogli bezpieczniej dotrzeć na lekcje. Malowane jest tam także nowe oznakowanie poziome. Rowerzyści będą mogli korzystać z kontraruchu rowerowego, czyli jechać ul. Rawicką w obu kierunkach. Przygotowane są także nowe znaki drogowe, które będą lepiej widoczne w gorszych warunkach pogodowych.

Już przed rokiem, dzięki nasadzeniom zieleni przyulicznej na części ulicy Chociszewskiego w rejonie szkoły podstawowej, wyeliminowane zostało parkowanie na chodniku prowadzącym do placówki. Poprawione zostało także bezpieczeństwo pieszych po wschodniej stronie skrzyżowania ulic Reymonta i Chociszewskiego. Teraz przyszła kolej na zmiany przy samej podstawówce, gdzie na placyku uregulowany zostanie przejazd i parkowanie samochodów.

W okolicy SP nr 70 montowane jest nowe oznakowanie oraz słupki, natomiast na ul. Golęcińskiej zmienia się geometra skrętu (w okolicy szkoły przyrodniczej i niepublicznej szkoły podstawowej) – tak, by wymusić na kierowcach zmniejszenie prędkości. Będzie także dodatkowy, świecący znak mający informować o tym, że tuż za łukiem drogi znajduje się przejście dla pieszych.

W najbliższych dniach rozpoczną się prace w rejonie kolejnych szkół. W okolicy szkoły na ul. Tarnowskiej będą zamontowane poduszki berlińskie, barierki na chodniku i przy wejściach do szkoły oraz nowe znaki fluorescencyjne, a także znaki aktywne ostrzegające o przejściach i podkreślające obniżoną prędkość, z jaką pojazdy powinny poruszać się w tym obszarze. W rejonie ul. Trybunalskiej zostaną wymienione i przestawione znaki przy przejściach i w obrębie szkoły tak, aby były lepiej widoczne. Na chodnikach zostaną zamontowane słupki porządkując parkowanie i zapewniające bezpieczeństwo dzieci idących do szkoły. Przy szkole nr 48 oraz przedszkolu nr 16 na ul. Sarmackiej zostaną wyznaczone miejsca postojowe, zamontowane słupki uniemożliwiające wjeżdżanie na chodnik, a od strony ul. Aragońskiej wyznaczona zostanie strefa zamieszkania i powstaną progi zwalniające na nowym odcinku tej drogi.

Wiele nowości w zakresie bezpieczeństwa ruchu drogowego będzie na ul. Umultowskiej. Wprowadzone zostaną dodatkowe zabezpieczenia przy czterech przejściach dla pieszych (przy ALDI, przystankach MPK „os. Batorego”, na wysokości drogi do pływalni oraz przy ul. Strugarka). Azyle dla pieszych i zawężenia pasów ruchu (nowym oznakowaniem) powinny zmniejszyć prędkość pojazdów na dojazdach do przejść.

ZDM przygotowuje się również do wprowadzenia podobnych rozwiązań w rejonie następnych szkół i osiedli. Już wkrótce zmiany w organizacji ruchu wprowadzone będą na os. Piastowskim, by dzieci mogły bezpiecznie dojść na lekcje, a rodzice nie musieli się martwić, że ich pociechy zostaną potrącone przez samochód. Prowadzone są też prace w wielu lokalizacjach miasta związane z montażem nowych barierek i słupków zabezpieczających chodniki i przejścia oraz wymianą starych, zniszczonych na nowe.

ZDM, el

Podziel się: