Sprawdzanie zgód TCF
piątek, 26 kwietnia, 2024

Poznań: Bezpłatna rehabilitacja dla osób po udarze. Program już rusza!

Ponad 1000 pacjentów z całej Wielkopolski będzie mogło skorzystać z bezpłatnych turnusów rehabilitacyjnych w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym. Chętni już mogą się zgłaszać.

Program nosi nazwę “Rehabilitacja neurologiczna dla osób po udarze mózgu w Ortopedyczno-Rehabilitacyjnym Szpitalu Klinicznym im. W. Degi w Poznaniu”. Dzięki niemu pomoc otrzyma 1058 osób, przy czym wsparcie otrzymają nie tylko same osoby po udarze, ale też ich rodziny, które się nimi opiekują. Na ten projekt jest przeznaczonych 10 mln zł z Europejskiego Funduszu Społecznego i trzeba było zapewnić tylko 500 tys. zł wkładu własnego.

– Jak ważna jest rehabilitacja, a zwłaszcza rehabilitacja po udarach, nie trzeba w tym miejscu tłumaczyć – mówił Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania. – Tak naprawdę dla tych osób to oznacza być albo nie być.

Celem programu jest nie tylko przywrócenie zdrowia pacjentowi w takim stopniu, jak to jest możliwe.
– Jednym z zadań tego projektu jest to, by osoby po udarach mózgu wróciły na rynek pracy – podkreślił dr Przemysław Daroszewski – dyrektor Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi UM w Poznaniu. – Dzięki pracy naszych fizjoterapeutów, lekarzy i pielęgniarek.

Dyrektor zwrócił też uwagę, że oprócz osób po udarach program pomoże także drugiej, co najmniej tak dużej grupie ludzi, którzy opiekują się chorymi. Ta pomoc i powrót chorych do pracy uwolni także i ich.
– To jest pełna, komplementarna opieka – mówił dyrektor Daroszewski. – Nie zapominamy o tych pacjentach po wyjściu ze szpitala. Kontrolujemy, patrzymy, poprzez zastosowanie różnych metod teleradiologii czy psychorehabilitacji będziemy z nimi w stałej kontakcie i będziemy starali się wpływać na ich algorytm postępowania, by ten udar ponownie się nie pojawił.

W Polsce rocznie odnotowuje się 60 tysięcy udarów mózgu rocznie. Są one trzecią, po chorobach układu krążenia i nowotworowych, przyczyną śmierci Polaków, ale także jedną z głównym przyczyn trwałej niepełnosprawności. A ile takich przypadków jest w Wielkopolsce?
– Jeśli chodzi o Wielkopolskę, to koledzy z Kliniki Neurologii Uniwersytetu Medycznego mówią, że trafia do nich dziennie od 4 do 6 pacjentów z rozpoznaniem udaru mózgu – wyjaśnił prof. dr. hab Przemysław Lisiński – kierownik Katedry Rehabilitacji i Fizjoterapii i Kliniki Rehabilitacji Ortopedyczno-Rehabilitacyjnego Szpitala Klinicznego im. W. Degi UM w Poznaniu. – Przeliczmy sobie to. A to są przecież tylko ci, którzy trafiają akurat do tej kliniki.

Ponad tysiąc przypadków, którym szpital będzie mógł pomóc, stanowi znaczącą pomoc nie tylko dla chorych, ale też dla badań naukowych, bo i takie znaczenie ma ten projekt.
– Chcemy opracować najbardziej efektywny system opieki nad takim chorym – tłumaczył profesor Lisiński – gdzie będzie można określić obiektywnie, ile dni jest potrzebnych, jakie działania interwencyjne w poszczególnych sferach podjąć, żeby to się przełożyło się na jak największą skuteczność w wymiarze zdrowotnym. Program później będzie mógł być propagowany i finansowany z innych źródeł.

Sylwia Wójcik – dyrektor Departamentu Wdrażania Europejskiego Funduszu Społecznego, Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego, przypomniała, że zdrowie jest bardzo ważną dziedziną, że dzięki tym środkom z Europejskiego Funduszu Społecznego otworzono wiele środowiskowych centrów zdrowia psychicznego i dziennych domów opieki nad osobami starszymi, ale rehabilitacja poudarowa i rehabilitacja innego rodzaju, na którą mieszkańcy mogą liczyć, jeśli na przykład w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia terminy są zbyt odległe.

Pacjenci będą podzieleni na turnusy, a w każdym będą mogły wziąć udział 23 osoby. Pierwszy rozpocznie się około 9 listopada, a całość programu potrwa do czerwca 2023 roku.

Chętni już mogą się zgłaszać za pośrednictwem strony. By się zakwalifikować do programu, trzeba spełnić kilka warunków: mieć nie mniej niż 18 i nie więcej niż 64 lata, przejść udar w ciągu ostatnich 12 miesięcy i nie mieć chorób współistniejących, które mogłyby istotnie wpłynąć na proces rehabilitacji.

By uzyskać dodatkowe informacje, można także zadzwonić pod numer 510 711 636 lub wysłać mail na adres: [email protected].

Lilia Łada

Strona głównaPoznańPoznań: Bezpłatna rehabilitacja dla osób po udarze. Program już rusza!