Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: Aquanet będzie bardziej eko. Przy okazji zaoszczędzi?

Instalacje fotowoltaiczne, produkcja biogazu i inwestycje w retencję. Takie działania planuje Aquanet, by stać się spółką bardziej przyjazną środowisku – a przy okazji zaoszczędzić.

Aquanet, jako firma zajmująca się gospodarką wodną, jest szczególnie wyczulona na zmiany klimatyczne i wszystko, coi się z tym wiąże. A wiązać się może na przykład niedobór wody, bo polskie zasoby wód głębinowych są ubogie. Należy się więc liczyć z koniecznością oszczędzania i chronienia wody, a także coraz kosztowniejszym jej wydobyciem z coraz większych głębokości. A to kosztuje.

Dlatego – jak informuje “Głos Wielkopolski” – spółka opracowała plan stopniowego odchodzenia od konwencjonalnych źródeł energii zastępując je odnawialnymi. To nie tylko zmniejszy emisję zanieczyszczeń powietrza, ale też zmniejszy koszty wydobycia wody, a później utylizacji ścieków. Dlatego na gruntach i dachach budynków Centralnej Oczyszczalni Ścieków w Koziegłowach powstaną instalacje fotowoltaiczne, których koszt według szacunków wyniesie nieco ponad 6,2 mln zł.

Panele fotowoltaiczne zostaną zamontowane również na terenie Lewobrzeżnej Oczyszczalni Ścieków w Poznaniu, a także w oczyszczalniach w Szlachęcinie i Mosinie, stacjach uzdatniania wody przy ulicy Wiśniowej w Poznaniu, w Gruszczynie, Długiej Goślinie i Kamionkach .Koszt tych instalacji szacuje się na około 5 mln zł. Stacja przy Wiśniowej zyska też, i to już w przyszłym roku, stację pomp ciepła. Dzięki temu, gdyby zabrakło prądu, poznaniacy nie zostaną bez wody.

I nie są to plany na odległą przyszłość. Budowa wszystkich tych instalacji ma się rozpocząć już w 2021 roku, a spółka dostała na nie dofinansowanie z funduszy UE, i to w wysokości aż 64 procent!

Oczywiście to nie znaczy, że w tym samym roku Aquanet przestanie natychmiast korzystać z energii wytwarzanej tradycyjnie – to się tak od razu nie uda, ale już w pierwszym roku funkcjonowania wszystkich stacji oszczędności na opłatach za energię elektryczną mogą przekroczyć milion. To szacunki według obecnych cen – gdy ceny wzrosną, wzrosną też oszczędności Aquanetu – i, miejmy nadzieję, nie wzrosną ceny wody…

Aquanet nie zamierza jednak stawiać wyłącznie na fotowoltaikę – w Koziegłowach powstanie instalacja do produkcji biogazu – jej budowa rozpocznie się w 2022 roku. Spółka zamierza zainwestować też w zarządzanie wodami opadowymi i magazynowanie ich, czyli w retencję. To też pozwoli zwiększyć zasoby wody, a także zmniejszyć opłaty za deszczówkę, nie mówiąc już o pozytywnym wpływie na klimat w mieście i stan roślinności. Aquanet zamierza budować oczka wodne i przywracać naturalne zbiorki, dotąd niemiłosiernie betonowane.

Prezes spółki, Paweł Chudziński, zwraca też uwagę, że także służby komunalne powinny zmienić swoje podejście do gospodarowania wodą – budowanie wyasfaltowanych ulic z kanalizacją deszczową nie jest jedynym możliwym rozwiązaniem, a czasami, na przykład na mniejszych osiedlach, bywa rozwiązaniem najgorszym, bo zabiera spadającą wodę, zamiast pozwolić, by nawadniała okoliczne tereny.

Wszystkie działania zaplanowane przez Aquanet będą realizowane aż do 2032 roku, a ich całkowity koszt to pół miliarda złotych.

Głos Wielkopolski, el

Strona głównaBiznes i FinansePoznań: Aquanet będzie bardziej eko. Przy okazji zaoszczędzi?