Poznań: Apel pamięci z okazji rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego. Bez syren

rocznica wybuchu Powstania Warszawskiego fot. L. Łada

Jak poinformowało Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania, w związku z obchodami rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego 1 sierpnia przy Pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej odbędzie się apel pamięci. A co z syrenami?

Obchody przy pomniku tradycyjnie uświetniają obchody rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego, ale co roku też dla upamiętnienia „Godziny W” o 17.00 wyły syreny, by każdy mógł zatrzymać się i chwilą ciszy uczcić powstańców, choć prawdę mówiąc niewiele osób to robiło.

W tym roku, jak poinformowała Gazeta Wyborcza, syren nie będzie. Taką decyzje podjął prezydent Jacek Jaśkowiak ze względu na przebywających w mieście Ukraińców, u których dźwięk syren może spowodować powrót wspomnień z działań wojennych na Ukrainie.

Obchody ograniczą się więc do uroczystości przy pomniku Polskiego Państwa Podziemnego i Armii Krajowej, jak informuje Centrum Zarządzania Kryzysowego Miasta Poznania. O godzinie 17.00 odbędzie się tam apel pamięci i zostaną złożone kwiaty, a podczas uroczystości Kompania Honorowa Sił Zbrojnych wykona trzykrotną salwę honorową.

 

Podziel się: