Poznań: AKO odpowiada rektorowi UAM: “Atak idzie ze strony środowiska LGBT”

Działacze AKO poczuli się oburzeni listem rektora UAM. Napisali w odpowiedzi swój list, w którym wątpią, czy rektor UAM może się wypowiadać w imieniu całej uczelni.

Przypomnijmy: profesor Andrzej Lesicki, rektor UAM, dwa dni temu wydał oficjalne oświadczenie w którym odniósł się do ostatnich wydarzeń związanych z LGBT. Profesor skrytykował Kościół Katolicki oraz wyraził wsparcie dla osób LGBT, podkreślając, że na Uniwersytecie Adama Mickiewicza przykłada się szczególną wagę do bezpieczeństwa osób tam studiujących – bez względu na ich kolor skóry czy orientację. “Zdecydowanie zwalczać będę przejawy agresji słownej i fizycznej” – napisał w swoim oświadczeniu profesor Lesicki.

Reklama

Tymczasem zdaniem Akademickiego Klubu Obywatelskiego im. Lecha Kaczyńskiego rektor nie powinien się wypowiadać w sprawach ideowych w imieniu całej uczelni. Jedynie w swoim własnym. To, że jest jej rektorem, nie jest tu istotne.

Reklama

Zdaniem AKO rektor ewidentnie popiera jedną stronę konfliktu, a jego oświadczenie jest nielogiczne. Czym jest mowa nienawiści? To, zdaniem AKO, określenie propagandowe i bardzo nieprecyzyjne i podatne na manipulację. “Zarzut „mowy nienawiści” jest pałką służącą do atakowania osób o innych niż własne poglądach, podobnie jak zarzut „faszyzmu”. Nie przystoi osobie zajmującej zaszczytne stanowisko rektora uniwersytetu zniżanie się do takiego poziomu” – pouczają rektora członkowie AKO.

Poza tym to nie hierarchowie kościoła używają mowy nienawiści w dyskusji o mniejszościach seksualnych, ale te mniejszości atakują podstawy polskiej cywilkizacji i chrześcijański światopogląd, a także naród przez wartości chrześcijańskie ukształtowany. Dlaczego tylko stowarzyszenia LGBT mają być szczególnie chronione? Zwłaszcza że nie ma po temu żadnych podstaw. Członkowie AKO, jak twierdzą, obserwują życie akademickie od dłuższego czasu i nie widzą żadnych ataków na środowiska LGBT.

Reklama

“Pan Rektor stwierdza: „Uniwersytet im. Adama Mickiewicza w swych działaniach kieruje się zasadami tolerancji i wzajemnego szacunku, przykładając wagę do rozwiązywania sporów na drodze debaty akademickiej, merytorycznej, wolnej od pogardy i nie obrażającej żadnej ze stron”. Szkoda, że sam nie stosuje się do tych zasad i zamiast drogi debaty wybiera drogę stygmatyzacji zarzutem „mowy nienawiści” wobec środowiska przez siebie nielubianego” – zauważają członkowie AKO.

Ich zdaniem rektor opowiedział się wyraźnie po jednej stronie konfliktu, bo “składa deklarację przywiązywania szczególnej wagi do zapewnienia poczucia bezpieczeństwa różnym grupom, ale enumeratywnie wskazuje tylko „lesbijki, gejów, osoby biseksualne i transseksualne”. Jest to wyraźna manifestacja własnych sympatii. Niestety nie rokuje ona nadziei na podejmowanie akademickiej, rzetelnej debaty w myśl zasady plus ratio quam vis” – podsumowują członkowie AKO.

Reklama

Mat. pras., el

Podziel się!

23
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
AKO
Gość
AKO

Jeśli Rektorowi nie przystoi wypowiadać się to temu Pani z AKO wolno? Nagonka AKO gdzie większość członków to czarne sutanny!!!

Oczy Tany
Gość
Oczy Tany

Czarna zaraza i wyznawcy wafelka zdominowały świat nauki na UAM -ie, czyżby znowu nastały czasy średniowiecznej ciemnoty?

Obserwator
Gość
Obserwator

Panowie “profesorowie” z AKO chyba pomylili swoje miejsce, jeszcze dlugo, a zapewne nigdy nie bedą rządzić na UAM. Panowie historycy z AKO, jednak historia was na pewno nic nie nauczyła,nawet starożytna czy średniowieczna, a to wielka szkoda.

Hanna Kędzierska
Gość
Hanna Kędzierska

Wielkie brawa dla Akademickiego Kubu Obywatelskiego za odwagę i zdrowy rozsądek.

Ela Węgrzynowicz
Gość
Ela Węgrzynowicz

Hanna… zdrowy rozsądek? Nauka, empiryczne doświadczenie, logiczne myślenie, namacalne dowody… to jest rozsądek. Trudno mówić o rozsądku podszytym ideologią religijną. Religią to mrzonki. Tego nie ma. To kwestia umowna. Wierzy sobie kto chce w co chce. Religia, to nie nauka

Jagienka Komorowska-Helldén
Gość
Jagienka Komorowska-Helldén

Hanna Kędzierska zdrowy rozsądek to ostatnia cecha AKO 😂😘😂

Krzysztof Górawski
Gość
Krzysztof Górawski

Ela Węgrzynowicz ale farmazonisz. rozumiem ze pojecie teologii jak etyki jest Ci obce

Hanna Kędzierska
Gość
Hanna Kędzierska

Jagienka Komorowska-Helldén Dostaję odruchy wymiotne od tych waszych teorii.

Hanna Kędzierska
Gość
Hanna Kędzierska

Ela Węgrzynowicz Te pani wywody są bardzo mizerne. Proszę więcej nie trudzić się. Zło najprościej jak można należy nazywać złem i tyle w temacie.A rektor niech się nie wtrąca do kościoła.

Ela Węgrzynowicz
Gość
Ela Węgrzynowicz

Hanna Kędzierska I słusznie! Niech każdy zajmie się sobą! Niech kościół nie wtrąca się w życie innych i niech zajmie się przestępcami- pedofilami w swoich szeregach, gwałcicielami sióstr zakonnych, dziećmi księży, odda zagrabione rodzinom duchownych i wiernych majątki…
A i niech przeprosi za ludobójstwo – szczególnie to w Rwandzie, bo to odywało się już w naszych czasach. No i za współpracę jawną z faszystami Trzeciej Rzeszy. Dobrze żeby pomyślał też o przestrzeganiu prawa, też tego międzynarodowego. Mają co robić jak pani widzi… szkoda, że zajmują się nie swoimi sprawami. A wie pani dlaczego? Bo łatwiej zrobić szum wokół czegoś co ich nie dotyczy, niż posprzątać syf we własnym gnieździe, bo trzeba się wtedy PRZYZNAĆ do tego, a HIPOKRYCI mają z tym problem. NIECH KOŚCIÓŁ NAZWIE I ZAJMIE SIĘ ZŁEM, DO KTÓREGO SIĘ ŚWIADOMIE I JAWNIE DOPUSZCZA – i w tym miejscu zgodzę się z panią

Ela Węgrzynowicz
Gość
Ela Węgrzynowicz

Ad odruchów wymiotnych… to jest właśnie “argument”, na brak argumentów 😆

Jagienka Komorowska-Helldén
Gość
Jagienka Komorowska-Helldén

Hanna Kędzierska Zapraszam więc do zwymiotowania – tego nie mogę Pani zabronić. Może Pani ulży i nienawiść lekko minie.

Hanna Kędzierska
Gość
Hanna Kędzierska

Ela Węgrzynowicz Jak tu z taką osobą o czymkolwiek podjąć dyskusję?? Wystarczy spojrzeć na pani nakładkę na zdjęcie profilowe i wszystko jasne. Wymowna tolerancja, szacunek do ludzi o innych poglądach jak tęczowe. Szkoda mi czasu i energii na komentowanie pani wypocin, bo to jak kopanie z koniem.

Ela Węgrzynowicz
Gość
Ela Węgrzynowicz

Hanna… oj Hania, Hania… szkoda mi ciebie kobieto. Brak umiejętności analitycznych i wnioskowania można się nauczyć. W każdym wieku. Polecam. Ps. ocenianie ludzi po wyglądzie?… nie ryzykowałabym takiej prowokacji w Pani przypadku 😉

Hanna Kędzierska
Gość
Hanna Kędzierska

Ela Węgrzynowicz Nawet ironia nie przykryje braku intelektu.

Ela Węgrzynowicz
Gość
Ela Węgrzynowicz

Hanna… to też “argument”? Wg pani preferencji… niech się pani nie interesuje czyimś życiem. No chyba, że jest zbyt nijakie i nudne, stąd…

Jagienka Komorowska-Helldén
Gość
Jagienka Komorowska-Helldén

Niestety, po raz kolejny wycieranie sobie mordy „wartościami chrześcijańskimi”. Jakoś w krajach głęboko chrześcijańskich (na przykład protestanckich) miłość do osoby homoseksualnej może być przez hierarchę tamtejszego kościoła pobłogosławiona sakramentem małżeńskim.

Proszę nie mylić chrześcijaństwa z katolicyzmem.

Krzysztof Kubasik
Gość
Krzysztof Kubasik

Jagienka Komorowska-Helldén to jest chore i tyle.

Jagienka Komorowska-Helldén
Gość
Jagienka Komorowska-Helldén

Krzysztof Kubasik na szczęście luterańscy hierarchowie tak nie uważają tak samo jak ich wierni. Trochę to otwiera głowę czym jest chrześcijaństwo…

Tomir Nowaczyk
Gość
Tomir Nowaczyk
Remont Budowa
Gość
Remont Budowa

Popieram Pana rektora grupy politycznie nie powinny mieć glosu

hgc
Gość
hgc

kiedy rektor odniesie się do sprawy poderżniętego gardła kukły z wizerunkiem abp?

rafał
Gość
rafał

Czerwony rektor, czerwona uczelnia! Upadek!!!