Poznań: Akcja fundacji Viva! “Człowiek nie potrzebuje spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego”

Światowy Dzień Mleka Roślinnego fot. fundacja Viva!

22 sierpnia to Światowy Dzień Mleka Roślinnego. I z tej okazji fundacja Viva! zorganizowała akcję uliczną przy Starym Browarze. Z degustacją – by przekonywać przechodniów do walorów roślinnego mleka.

Na stoisku, które działało w Światowy Dzień Mleka Roślinnego od godziny 15.00, można było spróbować kawy z roślinnym mlekiem, dowiedzieć się, jak smakują jego różne rodzaje i co jeszcze z takiego mleka można zrobić. Sporo osób było zdziwionych dowiadując się, że kolejne firmy wprowadzają do swojego asortymentu roślinne mleko, sery czy jogurty – i że te produkty roślinne są powszechnie dostępne.

– Powodów dla wyboru roślinnego nabiału jest wiele – mówi Karolina Czechowska z Fundacji Viva!, koordynatorka kampanii Zostań Wege. – Po pierwsze dla zdrowia. Badania konsekwentnie pokazują, że pełnowartościowa dieta roślinna – w tym mleko roślinne – są dobre dla ludzkiego zdrowia. Roślinny sposób odżywiania może pomóc w zapobieganiu nadciśnieniu, otyłości, cukrzycy, chorobom serca i niektórym rodzajom nowotworów. Krowie mleko nie jest potrzebne dla zdrowia. Wręcz przeciwnie! Liczne badania potwierdzają, że spożycie mleka pochodzenia zwierzęcego może mieć fatalny wpływ na nasz organizm. Druga motywacja to środowisko. Przemysłowy chów zwierząt jest jednym z głównych motorów zmian klimatycznych. Przejście z mleka krowiego na mleko roślinne to jeden ze sposobów, dzięki którym można znacznie zmniejszyć swój negatywny wpływ na planetę.

Kolejnym i na pewno nie najmniej ważnym powodem przejścia na mleko roślinne są krowy, nadmiernie eksploatowane przez przemysł mleczarski. Wybierając roślinne zamienniki mleka krowiego wpływamy na zmniejszenie okrucieństwa wobec zwierząt. I nie jest to wcale trudne: domowe mleko owsiane przyjazne dla planety i dla zwierząt można przygotować w 10 minut.

– Człowiek nie potrzebuje spożywać produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym produktów mlecznych – dodaje Dawid Rakoczy, koordynator kampanii Białe Kłamstwa. – Sposób ich pozyskiwania jest wysoce nieetyczny, stąd odczuwamy wysoką potrzebę informowania konsumentów o możliwości wyboru alternatyw, jakimi są napoje roślinne i inne alternatywy nabiału. Życie krów mlecznych nie jest sielanką, często możemy ich życie porównywać do wysiłku związanego z przebiegnięciem maratonu, tyle że trwa on całe życie do momentu, aż zwierzę przestanie być odpowiednio wydajne, stanie się bezpłodne lub zachoruje. Wtedy trafi na ubój.

Fundacja Viva! prowadzi akcję Zostań Wege na 30 dni, która ma na celu pokazanie, że to, co ląduje na talerzach, ma znaczenie nie tylko dla zdrowia jedzącego czy zwierząt, ale także dla przyszłości planety.

Podziel się: