Poznań: Akcja „Białe Kłamstwa”, czyli cała prawda o mleku

Białe Kłamstwa fot. Fundacja Viva!

– Życie krów mlecznych to jedno cierpienie, a procesy, które zachodzą na drodze do pozyskania mleka, są wysoce nieetyczne – twierdzili działacze Fundacji Viva!, który wczoraj przeprowadzili akcje uliczna poświęconą mleku noszącą tytuł „Białe Kłamstwa”.

Działacze fundacji czekali na zainteresowanych przy Starym Marychu. Opowiadali o tym, jak naprawdę wygląda przemysł mleczarski, wyjaśniali też, czym można zastąpić mleko i inne produkty pochodzenia zwierzęcego w codziennej diecie.

– Człowiek nie potrzebuje produktów pochodzenia zwierzęcego, w tym produktów mlecznych – mówił Dawid Rakoczy, koordynator kampanii Białe Kłamstwa. – Sposób ich pozyskiwania jest wysoce nieetyczny, dlatego zależy nam na informowaniu konsumentów o możliwości wyboru napojów roślinnych i innych alternatyw nabiału, a przede wszystkim o zależnościach, które zachodzą między zwierzęciem a gotowym sklepowym produktem. Uważamy, że konsument ma prawo wiedzieć, w jaki sposób pozyskiwane jest jego pożywienie, czego niestety nie robi przemysł mleczny, a wręcz przeciwnie, ukazuje nam sielskie życie zwierząt na zielonych łąkach, które ma się nijak do rzeczywistości, w jakiej żyją i „hodowane” są krowy mleczne.

Jak podkreślają działacze fundacji, liczne badania naukowe potwierdzają, że spożycie mleka wiąże się ze zwiększonym ryzykiem choroby Parkinsona, raka prostaty czy raka jajnika. A w 2021 roku świat roślinnych alternatyw dla mleka, jogurtów, serów i innych produktów nabiałowych jest tak bogaty i dostępny niemalże na każdym kroku, że nie trzeba korzystać z krowiego mleka.

Źródło: Fundacja Viva!