76. rocznica zakończenia walk o Poznań fot. UMP

Poznań: 76. rocznica zakończenia walk o Poznań. Kwiaty na Cytadeli

Tradycyjnie w rocznicę zakończenia walk prezydent Jacek Jaśkowiak złożył kwiaty przed pomnikami na Cytadeli. Obchody były w tym roku wyjątkowo kameralne i skromne ze względu na pandemię.

O godz. 10 na Miłostowie Jędrzej Solarski, zastępca prezydenta Poznania, złożył kwiaty w kwaterach żołnierzy polskich, rosyjskich i niemieckich. Natomiast w samo południe, przy dźwiękach syren i po odśpiewaniu hymnu państwowego, na Cytadeli, przed pomnikami poległych w walce o miasto, kwiaty złożył prezydent Jacek Jaśkowiak wraz z przedstawicielami władz regionu oraz środowisk kombatanckich. Prezydentowi towarzyszyli Grzegorz Ganowicz, przewodniczący Rady Miasta Poznania, oraz Mariusz Wiśniewski, zastępca prezydenta.

– Ograniczony wymiar dzisiejszej uroczystości wynika przede wszystkim z naszej troski o kombatantów – mówił prezydent Jacek Jaśkowiak. – To oni niezawodnie każdego roku towarzyszyli nam na stokach Cytadeli, wypełniając misję strażników pamięci. Wierzę, że w przyszłym roku będziemy mogli stanąć liczniej w tym miejscu, oddając szacunek uczestnikom tego znaczącego wydarzenia w historii naszego miasta. Zwycięska bitwa o Poznań przyniosła kres koszmarowi, jakim było życie w okupowanym mieście. Hitlerowcy na zawsze opuścili stolicę Wielkopolski. Ceną było życie poznaniaków – Cytadelowców, ale także żołnierzy radzieckich, których mogiły rozsiane są tutaj i na innych poznańskich cmentarzach.

UMP

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze