czwartek, 28 marca, 2024

Poznań: 40-lecia współpracy Poznania i Hanoweru

W październiku mija 40 lat od podpisania umowy o partnerstwie między Poznaniem a Hanowerem. Z tej okazji w piątek przedstawiciele obu miast podsumowali lata współpracy i rozmawiali o kierunkach jej rozwoju.

Spotkanie między prezydentem Poznania Jackiem Jaśkowiakiem i delegacją z Hanoweru, wśród której znaleźli się m.in. Sabine Tegtmeyer-Dette, pierwsza radna Hanoweru i Herbert Schmalstieg, były nadburmistrz, odbyło się w sali Mickiewicza Wydziału Filologii Polskiej i Klasycznej UAM.

29 października 1979 roku w Poznaniu podpisano “porozumienie ramowe w sprawie współpracy między Miastem w Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej a stolicą kraju związkowego Hanower w Republice Federalnej Niemiec”.
– Dzieliło nas wtedy wszystko: historia, ustrój, doświadczenia, a łączyło jedno – chęć budowania nowych relacji – przypomniał Jacek Jaśkowiak, prezydent Poznania. – Bardzo dziękuję za lata współpracy i za wymianę doświadczeń w wielu dziedzinach. Liczę na to, że dobre praktyki wypracowane przez 40 lat współpracy będą kontynuowane, a partnerstwo naszych miast będzie prowadzone w coraz szerszym zakresie, z korzyścią dla obu stron.

– Pierwsze kontakty między naszymi miastami zostały nawiązane już na początku lat 70. Sformalizowane kilka lat później, dzisiaj przynoszą wiele wspólnie zrealizowanych projektów i współpracę na wielu płaszczyznach – powiedziała Sabine Tegtmeyer-Dette, pierwsza radna Hanoweru. – W kontekście historycznym nasze partnerstwo przyczyniło się do zacieśnienia więzi między zwaśnionymi niegdyś narodami, jest to dla nas ogromna wartość.

W drugiej części spotkania prezydent Jacek Jaśkowiak, przedstawiciele Hanoweru, a także prezes poznańskiego Volkswagena Jens Ocksen, wzięli udział w dyskusji panelowej. Rozmawiano m.in. o roli jaką pełnią współcześnie miasta, sposobach komunikacji z mieszkańcami, strategiach rozwoju, współpracy między samorządami a biznesem, a przede wszystkim o zaletach wynikających z partnerstwa. Obecnie partnerska współpraca dotyczy szerokiego spektrum zagadnień, takich jak kultura, sport, opieka nad dziećmi i młodzieżą, opieka i pomoc społeczna, komunikacja i transport czy ochrona środowiska.

W jubileuszu wziął udział ambasador RFN Rolf Nike oraz zastępczyni prezydenta Poznania Katarzyna Kierzek-Koperska. Radę Miasta reprezentował jej przewodniczący Grzegorz Ganowicz. Goście obejrzeli film “Wspomnienia o partnerstwie” autorstwa Jacka Kubiaka i wysłuchali wykładu prof. Jana Fazlagicia “Miasta dla mieszkańców. Mieszkańcy dla miasta. Rola miast w XXI wieku”. Podczas spotkania podpisano także trójstronny list intencyjny między Miastem Poznań, Instytutem Logistyki i Magazynowania oraz firmą Volkswagen Poznań w sprawie współpracy w zakresie zagadnień związanych z logistyką miejską. Pierwsza radna Hanoweru Sabine Tegtmeyer-Detten, złożyła podpis w księdze pamiątkowej Miasta Poznania.

UMP, el

Strona głównaPoznańPoznań: 40-lecia współpracy Poznania i Hanoweru