Spacer z Konstytucją 8

Poznań: 3 Maja, czyli spacer z Konstytucją na placu Wolności

– Dzisiaj mamy rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja, która została podeptana przez targowiczan – mówił poseł Adam Szłapka na placu Wolności. – Tak samo dziś Konstytucję III RP depcze Jarosław Kaczyński i PiS. Nie możemy na to pozwolić!

Poseł kilka dni temu poinformował, że wybiera się 3 maja na spacer z Konstytucją. W samo południe będzie się przechadzał po placu Wolności i zaprasza wszystkich zainteresowanych, by dołączyli. Oczywiście – z zachowaniem wszystkich środków ostrożności, w maseczkach i z dwumetrowym odstępem.

Przyszło około 200 osób, a frekwencja mile zaskoczyła posła.
– Nie sądziłem, ze aż tyle osób wybierze się na spacer – mówił, witając poznaniaków. I poprosił, by jednak trochę się rozsunęli, by odstęp między poszczególnymi uczestnikami spaceru wynosił rzeczywiście 2 metry.

Poseł wyjaśnił też, dlaczego tak ważna jest pamięć o historii uchwalenia Konstytucji 3 Maja oraz sama konstytucja jako taka – i jakie wnioski powinniśmy wyciągnąć z historii.
– Konstytucja to jest nasze bezpieczeństwo, nasze prawo – mówił. – Coś, co chroni nasz kraj i daje szansę na rozwój. Dziś trudno nam protestować, ale nie możemy pozwolić, żeby bandyci deptali naszą Konstytucję. Nie pozwolimy się zagłuszyć. Wszystkich nas nie zastraszycie!

Adam Szłapka specjalnie zwrócił się też do wszystkich urzędników, policjantów i pracowników wymiaru sprawiedliwości.
– Konstytucja jest waszą tarczą i waszym mieczem, bo wszystkie decyzje, które podejmujecie, muszą być zgodne z Konstytucją – mówił. – A wszyscy ci, którzy dziś łamią prawo, będą rozliczeni, bo powiedzenie przed sądem, że „kazał mi prezes” nic nie będzie znaczyło.

Poseł wymienił konkretne osoby, które chciałby postawić przed Trybunałem Stanu: Beata Szydło, Jarosław Kaczyński, Zbigniew Ziobro i Andrzej Duda.
– Nie ominie ich sprawiedliwość za to, że podżegali do przestępstw – zapewniał poseł, a obecni przyjmowali jego słowa oklaskami. – Ta władza ginie, ona już się skończy. I wtedy pierwszą rzeczą, którą musimy zrobić, to przywrócić znaczenie pojęciom.

I zakończył cytatem z “Modlitwy” Juliana Tuwima: “Niech prawo zawsze prawo znaczy, a sprawiedliwość – sprawiedliwość”.

Spacer z Konstytucją zakończył się odczytaniem preambuły Konstytucji i odśpiewaniem hymnu Polski.

Lilia Łada

0 0 votes
Oceń artykuł
guest
1 Komentarz
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze