Sprawdzanie zgód TCF
sobota, 20 kwietnia, 2024

Poznań: 135 tysięcy z budżetu miasta. Czy etaty dla kapelanów są konieczne?

Takie pytanie zadał prezydentowi Poznania radny Bartłomiej Ignaszewski. Bo z jego informacji wynika, że miasto płaci za tę usługę ok. 135 tys. zł rocznie. A nie ma takiego obowiązku.

Radny sprawdził, jak wygląda sytuacja prawna obecności kapelanów na potrzeby pacjentów w szpitalach – reguluje to ustawa z dnia 6.11.2008r. o prawach pacjenta i rzeczniku praw pacjenta (Dz.U. z 2019 r. poz. 1127). Jak mówi rozdział 10, artykuł 36 “Pacjent przebywający w podmiocie leczniczym wykonującym działalność leczniczą w rodzaju stacjonarne i całodobowe świadczenia zdrowotne w rozumieniu przepisów o działalności leczniczej ma prawo do opieki duszpasterskiej”.

Artykuł 37 natomiast stanowi, że “W sytuacji pogorszenia się stanu zdrowia lub zagrożenia życia podmiot, o którym mowa w art. 33 ust. 1, jest obowiązany umożliwić pacjentowi kontakt z duchownym jego wyznania”. I najważniejszy, jeśli chodzi o finanse, artykuł 38: “Podmiot leczniczy ponosi koszty realizacji praw pacjenta, o których mowa w art. 36 i 37, chyba że przepisy odrębne stanowią inaczej”.

– Zasadne jest więc utrzymywanie kaplicy czy umożliwienie księżom swoją posługę – podsumowuje radny Ignaszewski. – Jednak czy etat z pełnymi składkami? Zapytałem urząd miasta, czy w miejskich szpitalach zatrudnieni są księża i jeżeli tak – to ile to kosztuje.

Z danych, do jakich udało się dotrzeć radnemu, o czym poinformowała jako pierwsza “Gazeta Wyborcza”,  wynika, że ta usługa kosztuje miasto rocznie około 135 tysięcy złotych. To sporo jak na miasto, które musi oszczędzać, bo brakuje mu pieniędzy w budżecie. Radny wystosował więc interpelację do prezydenta, w której prosi o doprecyzowanie, jakie umowy mają księża zatrudnieni jako kapelani, ile wynosi ich wynagrodzenie i z jakiego budżetu są wypłacane ich pensje.

el

Strona głównaPoznańPoznań: 135 tysięcy z budżetu miasta. Czy etaty dla kapelanów są konieczne?