Przysięga powstańców fot. WMN

Poznań: 101. rocznica zakończenia Powstania Wielkopolskiego

Dokładnie 101 lat temu, 16 lutego 1919 w Trewirze został podpisany rozejm między Niemcami a państwami Ententy, w którym armia Powstania Wielkopolskiego została uznana za wojska sprzymierzone.

To jeszcze nie był formalny koniec walk i oficjalne uznanie Wielkopolski za część Polski – to nastąpiło dopiero 28 czerwca 1919 – ale lutową datę przyjmuje się jako oficjalny termin zakończenia Powstania Wielkopolskiego.

Powstaniewielkopolskie.pl przypomina fragment rozejmu z Trewiru zawartego 16 lutego 1919:
„(…) Niemcy powinni niezwłocznie zaprzestać wszelkich działań ofensywnych przeciwko Polakom w Poznańskiem i we wszystkich innych okręgach. W tym celu zabrania się wojskom niemieckim przekraczania następującej Unii: dawna granica Prus Wschodnich i Prus zachodnich z Rosją aż do Dąbrowy Biskupiej, następnie zaczynając od tego punktu linii na zachód od Dąbrowy Biskupiej, na zachód od Nowej Wsi Wielkiej, na południe od Brzozy, na północ od Szubina, na północ od Kcyni, na południe od Szamocina, na południe od Chodzieży, na północ od Czarnkowa, na zachód od Miał, na zachód od Międzychodu, na zachód od Zbaszynia, na zachód od Wolsztyna, na północ od Leszna, na północ od Rawicza, na południe od Krotoszyna, na zachód od Odolanowa, na zachód od Ostrzeszowa, na północ od Wieruszowa, a następnie aż do granicy śląskiej. „Sprawy polskie na konferencji pokojowej w Paryża w 1919 T, Dokumenty i materiały” T. 1, Warszawa 1965, s. 385.

Jednak mimo zawartego rozejmu w wielu miejscach walki trwały nadal. Odnotowano je 17 lutego 1919 pod Rynarzewem, nad Notecią i pod Nową Wsią Zbąską. 18 lutego 1919 powstańcy pod Rynarzewem zdobyli niemiecki pociąg pancerny. Do końca lutego dochodziło do starć zbrojnych pod Margoninem, Bydgoszczą, Chodzieżą, Nakłem, Kępnem, Krotoszynem i Ostrzeszowem.

24 kwietnia 1919 Komisariat NRL powołał pod broń kolejne roczniki roczniki 1891, 1892, 1893, 1894, 1901 i jeszcze w czerwcu toczyły się walki pod Bydgoszczą i Rynarzewem. Zakończyło je dopiero podpisanie traktatu wersalskiego 28 czerwca 1919 roku, w wyniku którego do Polski powróciła – z wyjątkiem skrawków prawie cała Wielkopolska. Czyn zbrojny Wielkopolan zakończył się sukcesem.

Poznaniacy będą świętować rozejm w Trewirze w Oberży pod Dzwonkiem przy ulicy Garbary. Przybyłych powitają prawdziwi powstańcy w mundurach z epoki, będą też prelekcje poswięcone historii Powstania Wielkopolskiego, a szczególnie kobietom, które w nim uczestniczyły. Wszystko rozpocznie się w samo południe, a potrwa do godziny 17.00.

5
Dodaj komentarz

avatar
najnowszy najstarszy oceniany
Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

No i co zostało z tamtego pięknego Poznania, “Ten Poznań” to już niestety nie to z czego to kiedyś dumne miasto słynęło… Zbrodnicza polityka Niemiec , niszczenie wszystkiego co polskie, potem zmiana okupacji niemieckiej na soviecką doprowadziła do tego co mamy dziś – obraz nędzy i rozpaczy pod tęczowymi etykietami, a wewnątrz … (“syf, kiła i mogiła”). Wspaniali propolscy Poznaniacy chyba się w grobach przerwacają.

Lidia Prusinowska
Gość
Lidia Prusinowska

Jerzy Wróbel Jestem Poznanianką i nie sposób mi się z Panem nie zgodzić 😑

Robert Gorczyński
Gość
Robert Gorczyński

Kiedy był Pan ostatni raz w Poznaniu?
Bo z tych bzdur, które Pan tu wypisuje wynika, że chyba w 1956 r. a i to po nieodpowiedniej stronie ul. Kochanowskiego.

Jerzy Wróbel
Gość
Jerzy Wróbel

Robert Gorczyński Takie wnioski to chyba tylko wg logiki “nowocześnie wykształconych” w sławnych poznańskich szkołach partyjnych z czasów kwitnącej komuny. Gratuluję treserom ;P

Przemysław Czechanowski
Gość
Przemysław Czechanowski

Nie, nie. 28 czerwca podpisano traktat pokojowy. On miał półroczny okres vacatio legis potrzebny na ratyfikację i wszedł w życie w styczniu 1920 r. Dopiero wtedy Prowincja Poznańska została przyłączona do II RP, a okres scalania trwał do czerwca 1920 r. Tudzież te “skrawki” to wcale nie takie skrawki to 15% prowincji. powiat międzyrzecki, Skwierzyna, Wschowa. Poza Wschową to historyczne ziemie Wielkopolski, które już do Wielkopolski nie wróciły i to pomimo likwidacji granicy w 1945 r.