Poznań: 101 rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Co się będzie działo?

101 lat temu Wielkopolanie sięgnęli po wolność. Musieli o nią sami zawalczyć i nie było to łatwe zadanie.Jak będziemy świętowali w stolicy regionu 101 rocznicę tego wydarzenia?

Od godziny 10.00 będzie można zwiedzać wystawę stałą Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 w Odwachu, a także czasową „Wielkopolanie w Bobrujsku w 1919-1920 roku – fotografie z albumu Jana Milewskiego”. Bilet wstępu do muzeum: normalny – 5 zł, ulgowy – 3 zł.

Od godziny 11.00 Fundacja Kochania Poznania, Projekt Miś oraz Oberża pod Dzwonkiem zapraszają na obchody 101. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego na ulicę Garbary. Oberża pod Dzwonkiem zamieni się w Powstańczą Prowianturę, która ugości darmowym rumpuciem, dla dzieci zostanie stworzona strefa animacji. Na piętrze będzie można zobaczyć wystawy okolicznościowe: eksponatów powstańczych Marcina Nowakowskiego i powstańczy lazaret oraz wystawę obrazów poznańskiej malarki, Izabelli Czarny (córki powstańca wielkopolskiego).

O 12.30 wyruszy wycieczka śladami Powstania Wielkopolskiego po Starym Mieście, a o 14.00 dr Paweł Cieliczko wygłosi dwie prelekcje: o matkach chrzestnych Powstania Wielkopolskiego i o zakochanych w powstaniu. Przez cały dzień po Starym Mieście będą chodziły „powstańcze patrole” składające się z członków Grupy Rekonstrukcyjnej Fundacji Kochania Poznania.

O godzinie 11.15 na mogiłach generała Stanisława Taczaka i pułkownika Wincentego Wierzejewskiego na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan zostaną złożone wiązanki kwiatów.

Od 12.00 do 18.00 przed Muzeum Powstania Wielkopolskiego będzie działał “Obóz powstańczy 1918” – prezentacja uzbrojenia i pojazdów z okresu Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, m.in. samochód pancerny Erhardt M-17 ”Pułkownik Kazimierz Grudzielski”, replikę samolotu i odnowioną armatę 7,7cm FK 96, oraz miotacze min z 1916 roku. Obecni będą także rekonstruktorzy w umundurowaniu z pierwszych godzin powstania. Natomiast o 12.00 i 14.00 będzie można oglądać przed muzeum odprawę wart w wykonaniu Ochotniczego Reprezentacyjnego Oddziału Ułanów Miasta Poznania w barwach 15 Pułku Ułanów Poznańskich.

O godzinie 12.30 w Farze Poznańskiej zostanie odprawiona msza święta w intencji powstańców wielkopolskich. O 15.00 w Muzeum Powstania Wielkopolskiego będzie można obejrzeć film i zdjęcia poświęcone pułkom kawalerii w Powstaniu Wielkopolskim. Natomiast o 16.30 rozpoczną się uroczystości i złożenie wiązanek przy pomniku Powstańców Wielkopolskich.

O godzinie 17.00 Teatr Polski zaprasza na widowisko „Poznańczycy, do pieśni!”. Na scenie zobaczymy: Ewa Szumską, Piotr Kaźmierczaka, Łukasza Kocura, Michała Łaszewicza i Arkadiusza Kowalskiego, którzy postarają się odtworzyć powstańczego ducha, entuzjazm i moc podczas wspólnego śpiewania. Na Dużej Scenie będą wyświetlane teksty, pianista pomoże w intonacji, by wszyscy poczuli siłę płynącą z utworów powstańczych i patriotycznych. Bilety w cenie 10 zł dostępne w kasie teatru i w serwisie Bilety24.pl.

Od godziny 17.30 plac Wolności rozbłyśnie podświetlonymi architektonicznie budynkami, co stanowić będzie swego rodzaju scenografię do widowiska. Nie zabraknie również dźwięków patriotycznych, a podniosły nastrój zwieńczy Marsylianka Wielkopolska. O 18.30 na placu będzie można zobaczyć multimedialne widowisko „Światło Zwycięstwa Poznań 2019”. To spektakl światła, dźwięku oraz efektów specjalnych, laserów i ognia poświęcony tematyce Powstania Wielkopolskiego, w którym zaakcentowane zostaną najważniejsze wydarzenia zwycięskiego zrywu, a historia powstania ukazana w niecodzienny, nowatorski sposób. Sceną widowiska będzie fasada Arkadii – wybór nie jest przypadkowy, to właśnie w okolicach Arkadii 27 grudnia 1918 r. postrzelony został Franciszek Ratajczak, to właśnie na placu Wolności 100 lat temu wojska wielkopolskie złożyły swoją przysięgę.

Multimedialne widowisko będzie wzbogacone spektakularnym pokazem laserów ze specjalną muzyką w tle oraz koncertem na wirtualnej harfie w wykonaniu Kamila Skickiego. A widzowie zostaną poczęstowani rozgrzewającym i bezalkoholowym napojem korzennym. Widowisko zostanie wyemitowane trzykrotnie, by wszyscy mieli okazję je obejrzeć. Wstęp na widowisko jest bezpłatny.

O 19.00 ruszy V Bieg Powstania Wielkopolskiego – to bieg uliczny na dystansie 10 km. Zawodnicy biegną trasą związaną z Powstaniem Wielkopolskim. Szczegóły znajdziecie tutaj.

Natomiast o 19.30 na dziedzińcu UMP rozpocznie się koncert „Wielkopolanie śpiewają Niepodległej”. Pieśni powstańcze zaśpiewają między innymi Mateusz Ziółko, Natalia Świerczyńska, Justyna Szafran, Grzegorz Wilk, Audiofeels & Kowson, Good Staff, Jacek Kowalski i Poznański Chór Chłopięcy pod dyr. Jacka Sykulskiego.

Także o 19.30 w Teatrze Polskim będzie można zobaczyć spektakl „Nie należy dłużej czekać”  oparty na wspomnieniach jarocińskich powstańców wielkopolskich, przedstawiająca ich udział w konspiracji niepodległościowej oraz zrywie z przełomu lat 1918/1919. Więcej informacji znajdziecie tutaj.

28 grudnia odbędą się tradycyjne już obchody rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Warszawie. O 12.00 rozpocznie się msza święta w intencji Powstańców Wielkopolskich w kościele oo. dominikanów przy ul. Freta 10, a o 13.30 zostaną złożone wiązanki kwiatów na Grobie Nieznanego Żołnierza na placu Marszałka Piłsudskiego, a później na Cmentarzu Wojskowym przy ul. Powązkowskiej 43/45.

el

Podziel się:

Ostatnio dodane: