Powstańcy Wielkopolscy znów zdobyli Ławicę! (ZDJĘCIA)

Zdobycie Ławicy - Apel Powstańczy 2023 fot. Sławek Wąchała

Wojska powstańcze tradycyjnie zebrały się na Wzgórzu Berlińskim i 6 grudnia o godzinie 6.30 rano, dokładnie tak jak 104 lata temu – zdobyły lotnisko Ławica. Na miejscu odbywa się też piknik historyczny.

Grupy rekonstrukcyjne od lat rekonstruują zdobycie Ławicy – przypomnijmy, że jest uważana za klasyczny popis sprawności i umiejętności organizacyjnych poznaniaków, a łup podczas niej zdobyty – samoloty i balony – był największym łupem w historii polskiego oręża.

Rekonstrukcja bitwy rozpoczęła się od Apelu Powstańczego na Wzgórzu Berlińskim o godzinie 6.30, po czym powstańcy – grupy rekonstrukcji historycznej Stacja Lotnicza Ławica wspomagani przez członków OSP Kwiatowe – ruszyli do ataku i oczywiście zdobyli lotnisko.

Po zdobyciu lotniska tradycyjnie już odpalono race, a zmęczeni powstańcy ogrzali się przy ognisku i posilili grochówką. Warto pamiętać, że zdobycie lotniska to dopiero początek dzisiejszych obchodów na Ławicy.

O godzinie 12.00 przy Pomniku Zdobywców Ławicy przy starym terminalu lotniska przy ul. Bukowskiej rozpocznie się Piknik Historyczny, a o godzinie 13.00 zostaną zaprezentowane grupy rekonstrukcji historycznej i – ponownie – zainscenizowane zdobycie Ławicy. Nie zabraknie stoisk z pamiątkami, zabytkowego sprzętu militarnego i grochówki, a o godzinie 14.00 w holu starego terminala ks. Robert Kulczyński SDB wygłosi prelekcję „Zarys lotnictwa wielkopolskiego w 1919 roku”. Prelekcja ma potrwać półtorej godziny – piknik potrwa do 15.00.

Przy pomniku Powstańców Wielkopolskich na ulicy Bukowskiej zostaną także złożone kwiaty i zapalone znicze.

Podziel się:

Ostatnio dodane: