wtorek, 19 marca, 2024

Powiat Poznański: Nagrody z kultury rozdane

Prawie 20 tysięcy złotych wyniosła pula nagród powiatu poznańskiego za osiągnięcia w dziedzinie twórczości artystycznej, upowszechniania i ochrony kultury, wręczanych od 10 lat. Wśród laureatów znaleźli się m.in. chórzyści, młody zdolny tancerz czy twórca, jedynego z nielicznych na świecie, muzeum tyflologicznego, które znajduje się w Owińskach.

– To dla nas bardzo ważne wyróżnienie. Tym bardziej że przed ogłoszeniem wyników żaden z chórzystów nie wiedział, po co konkretnie jedzie do starostwa – mówił zaraz po ogłoszeniu werdyktu Arkadiusz Klemczak, dyrygent i kierownik artystyczny chóru „Bard”. – Nagrodę przeznaczymy na warsztaty, rozwój muzyczny oraz na uroczystości, których jesteśmy współorganizatorami – dodał dyrygent.

Chór z Lubonia otrzymał pierwszą nagrodę za działalność oraz popularyzację amatorskiego ruchu śpiewaczego. Chórzystów można usłyszeć podczas licznych koncertów, festiwali oraz przeglądów. „Bard” istnieje od 1935 r. i od tego czasu wielokrotnie bywał odznaczany, m.in. statuetką „Siewca roku 2014”.

– Co roku staramy się doceniać tych, którzy wzbogacają swoją działalnością bardzo ważną sferę życia, jaką jest kultura – mówił w środowe przedpołudnie Tomasz Łubiński, wicestarosta poznański. – Powiat poznański jest bogaty nie tylko pod względem gospodarczym ale także kulturalnym. Mamy znakomite zespoły śpiewacze, taneczne. Mieszka i tworzy tu wielu artystów, którzy przyczyniają się do promocji regionu – dodał.

Założycielem jedynego w Polsce i w Europie oraz jednego z niewielu na świecie muzeów tyflologicznych jest Marek Jakubowski, który odebrał drugą nagrodę z rąk wicestarosty poznańskiego.

– To, co robię, robię z pasją i bardzo mnie cieszy, że zostałem doceniony. Podobne muzea są jeszcze w Berlinie, Wiedniu, Brnie, Bolonii, Sankt Petersburgu i Moskwie W Polsce jesteśmy jedyni. Co nas wyróżnia? Posiadamy największą na świecie kolekcję starych map dotykowych dla niewidomych. – powiedział laureat, który na co dzień uczy w ośrodku dla dzieci niewidomych w Owińskach. – Wszystkie nowoczesne technologie, które pomagają kształcić się osobom niewidomym są super. Jednak ja staram się pokazać, jak edukowano ludzi z dysfunkcjami wzroku 200 lat temu – dodał.

W muzeum w Owińskach można zobaczyć wiele eksponatów, takich jak m.in. mapy tyflologiczne a także najstarszy atlas dla niewidomych. Dzięki zaangażowaniu Marka Jakubowskiego, liczba zbiorów wzrosła ze 130 do blisko 2000 unikalnych okazów.

Nagrodą Powiatu Poznańskiego wyróżniony został także Bogdan Żyłkowski, który wyreżyserował kilkadziesiąt spektakli teatralnych. Przez 10 lat prowadził grupę teatralną „Niegrzeczne dzieci” w Suchym Lesie. Był koordynatorem projektu Gminnego Ośrodka Kultury SEZAM w Tarnowie Podgórnym „Teatr w każdej wiosce”. Jest także opiekunem artystycznym Studia Teatralnego „Próby” w CK Zamek w Poznaniu. Ma na koncie wiele inicjatyw propagujących sztukę teatralną.

– Z powiatem poznańskim jestem związany emocjonalnie od 20 lat. Ta nagroda jest potwierdzeniem sensu mojej pracy, która daje mi wiele satysfakcji – mówił Bogdan Żyłkowski.

Wśród tegorocznych wyróżnionych znalazł się także uczeń Szkoły Podstawowej nr 2 w Suchym Lesie, Robert Krajewski, który tylko 2018 r., biorąc udział w turniejach rangi ogólnopolskiej oraz międzynarodowej, zdobył niezliczoną liczbę nagród oraz wyróżnień tańcząc urban street oraz hip haop.

– Kocham tańczyć i dlatego bardzo się cieszę, że zostałem zauważony. To wyróżnienie daje mi motywację do dalszego rozwoju – powiedział Robert Krajewski.

Środową uroczystość, która odbyła się w Starostwie Powiatowym w Poznaniu, uświetnił występ laureata pierwszej nagrody – zespołu „Bard”.

Autor: PP

Strona głównaWielkopolskaPowiat Poznański: Nagrody z kultury rozdane