piątek, 29 marca, 2024

Poseł Szłapka o Marszu Równości: “Rządzący cynicznie szczują na mniejszości seksualne”

Marsz Równości, który jutro ma przejść przez Poznań, to dobry moment, żeby przypomnieć jak poważne są problemy i jak dużo jest do zrobienia w sprawie mniejszości, w tym osób LGBTQ+ – uważa przewodniczący Nowoczesnej.

– Rząd i rządzący to jest grupa skrajnych homofobów albo bezwzględnych cyników, którzy są w stanie wykorzystać każdą sprawę, każdą mniejszość do zbicia kapitału politycznego – mówił Adam Szłapka podczas dzisiejszej konferencji prasowej. – Przykładem takiego polityka PiS jest Przemysław Czarnek, który nigdy nie powinien znaleźć się w rządzie. To jest człowiek, który nie rozumie, czym jest oświata edukacja, etyka, także etyka chrześcijańska. Przykładem jest afera wycieku maili ze skrzynki ministra Dworczyka, gdzie widać, że rządzący w sposób cyniczny chcą szczuć na mniejszości seksualne w Polsce.

Poseł dodał także, że większość uczniów, nauczycieli, rodziców chciałaby odwołania
Czarnka, jak wynika z jego informacji, bo są zażenowani jego zachowaniem, wypowiedziami i poziomem wiedzy, jaki reprezentuje.
– Co więcej, Czarnka wstydzi się też Dworczyk i Morawiecki – podkreślił poseł. – Po co się dalej wstydzić, trzeba go odwołać.

Na dowód tego, że sytuacja, jeśli chodzi o traktowanie osób LGBTQ+ w Polsce jest poważna, poseł podał dane Kampanii przeciwko Homofobii: zgodnie z nimi 75 proc. osób z grupy LGBTQ+, która liczy w Polsce około 2 mln, doświadczyło przemocy fizycznej lub psychicznej. Ponad 50 proc. nastolatków LGBTQ+ ma depresję, myśli samobójcze. Częstotliwość samobójstw nastolatków w tej grupie jest kilkakrotnie wyższa niż nastolatków heteroseksualnych – a trzeba podkreślić, że w Polsce mamy w ogóle zatrważająco dużo samobójstw nastolatków.

– Nowoczesna, jednoznacznie, od samego początku deklaruje swoją solidarność ze wszystkimi mniejszościami, w tym z osobami LGBT+ – mówił poseł. – W naszym programie są postulaty, które mają doprowadzić do głębokiej zmiany w Polsce, już w 2018 złożyliśmy poselski projekt ustawy o
związkach partnerskich, a także projekt o zmianie kodeksu karnego, który wprowadza kary również za dyskryminację ze względu na orientację seksualną, ustawę o zakazie praktyk konwersyjnych. Jesteśmy też za wprowadzeniem ustawy o uzgodnieniu płci.

Bartłomiej Ignaszewski, radny miasta Poznania, zwrócił uwagę, że poza zmianami w prawie wiele można zrobić także i bez nich, lokalnie, czego jest dobrym przykładem.
– W tym roku udało się zorganizować pilotażowy program mieszkania interwencyjnego. Jego celem jest ochrona osób, również LGBT+, w okresie bezdomności – wyliczał radny. – Cały czas myślimy o edukacji, bo ona jest kluczem do poprawy sytuacji LGBT+ w Polsce, dlatego w Poznaniu od lat
prowadzimy zajęcia antydyskryminacyjne.

Działania w sprawie osób LGBTQ+ podejmują też Młodzi Nowocześni – Zuzanna Kozak w ich imieniu zaprosiła poznaniaków na stoisko młodzieżówki partii, które będzie częścią Pikniku Równości, który towarzyszy Marszowi Równości i odbywa się jutro na placu Wolności.

 

Strona głównaWiadomości z PolskiPoseł Szłapka o Marszu Równości: "Rządzący cynicznie szczują na mniejszości seksualne"