Polska zamknęła przestrzeń powietrzną dla Białorusi

Piotr Muller fot. KPRM
Taką informację podał tuż po godzinie 18.00 Piotr Müller, rzecznik rządu. Wzorem innych krajów Unii Europejskiej, choć ze sporym poślizgiem czasowym, Polska zakazała białoruskim samolotom wlotu w przestrzeń powietrzna naszego kraju.

„Rada Ministrów przyjęła zakaz wlotu w polską przestrzeń powietrzną samolotów użytkowanych przez przewoźników z Białorusi” – napisał na Twitterze Piotr Müller. – „Jest to element realizacji sankcji, o które wnioskował podczas Rady Europejskiej premier Mateusz Morawiecki”.

Przypomnijmy, że powodem sankcji jest zmuszenie samolotu Ryanair Sun do wylądowania w Mińsku z powodu rzekomego zagrożenia bombowego, do którego doszło 23 maja. Po wylądowaniu władze Białorusi wyprowadziły z pokładu samolotu i aresztowały Romana Protasiewicza, działacza opozycji i współzałożyciela kanału Nexta, oraz jego dziewczynę, obywatelkę Rosji Sofię Sapiegę.

Premier nazwał zatrzymanie samolotu „aktem państwowego terroryzmu ze strony Białorusi” i wystąpił do Rady Europejskiej o nałożenie sankcji na Białoruś oraz wstrzymanie lotów pomiędzy UE i Białorusią do czasu uwolnienia opozycjonisty.

Przywódcy Unii Europejskiej podjęli już 24 maja wieczorem decyzję o zakazie lotów pasażerskich między UE i Białorusią, rozpoczęli też prace nad sankcjami gospodarczymi wobec Mińska.

Tymczasem przestrzeń powietrzna nad Polską ciągle pozostawała otwarta dla białoruskich samolotów – jeszcze dziś wylądował w Warszawie samolot z Mińska. Dopiero około godziny 18.00 rząd zakomunikował, że podjął decyzję o zamknięciu polskiej przestrzeni powietrznej dla Białorusi.

Podziel się: