Polska: Samorządy chcą oficjalnej informacji o planach MEN ws. wynagrodzeń nauczycieli

Niech minister edukacji stanie przed stroną samorządową i, patrząc nam w oczy, przedstawi informację o pomysłach resortu – zaapelował Marek Wójcik ze Związku Miast Polskich.

Zespół ds. edukacji Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego na lutowym spotkaniu dyskutował m.in. o zmianach w sposobie finansowania wynagrodzenia nauczycieli. Samorządy chcą, by to państwo płaciło nauczycielskie pensje – taką propozycję przedstawiły w swoich stanowiskach Związek Gmin Wiejskich RP i Związek Miast Polskich.

„To jest akt desperacji, bo w kontekście ustroju tak należy na to patrzeć. Ale jesteśmy zdesperowani. Proszę nie traktować tego tak, że napisaliśmy sobie jakieś stanowiska. To nie jest żart” – mówił Marek Wójcik, pełnomocnik Zarządu ZMP ds. legislacyjnych. „Rozmowy pani minister [Anny Zalewskiej] ze związkami zawodowymi ponad naszymi głowami to jest jawna prowokacja” – ocenił.

„Toczą się rozmowy ze związkami zawodowymi, a nikt nie mówi, co będzie z kasjerem, czyli z samorządami, które pensje nauczycielom wypłacają. To jest powód, dla którego strona samorządowa tak zgodnie powiedziała, żeby ten, kto uchwala zasady, przejął kasę” – powiedział Marek Olszewski, przewodniczący ZGW RP.

Po rozmowach ze związkowcami minister Anna Zalewska zapowiedziała m.in. wprowadzenie 1000 zł dodatku „na start” dla nauczyciela stażysty, 200 i 400 zł dodatku za wyróżniającą pracę dla nauczycieli kontraktowych i mianowanych.

Strona samorządowa zaapelowała, by minister edukacji Anna Zalewska oficjalnie przedstawiła swoje propozycje nie tylko na spotkaniach ze związkami zawodowymi, nie tylko w Sejmie czy mediom, lecz również stronie samorządowej.

„Prośba, by za tydzień w środę na posiedzeniu Komisji Wspólnej Rządu i Samorządu Terytorialnego minister Zalewska zechciała przedstawić informację MEN na temat zaplanowanych i realizowanych podwyżek płac oraz propozycji nowych regulacji dotyczących systemu wynagradzania nauczycieli” – zaproponował Marek Wójcik. „Zasługujemy na to, żeby usłyszeć z pierwszej ręki informacje o tym, jakie są plany w tej sprawie resortu, bo to nas dotyczy i my ponosimy tego negatywne skutki” – dodał.

Ze względu jednak na planowaną nieobecność przedstawicieli ZGWRP strona samorządowa zgodziła się, by spotkanie z szefową MEN odbyło się w pierwszych dniach marca.

„Przekażę państwa apel o spotkanie z panią minister w terminie, który uda nam się wspólnie uzgodnić” – zadeklarował Jerzy Jakubczuk, dyrektor departamentu współpracy z samorządem terytorialnym w MEN.

Jak podkreślił, ministerstwo dopiero pracuje nad poszczególnymi rozwiązaniami dotyczącymi wynagrodzeń nauczycieli.

„Nie jest tak, że już jesteśmy na etapie wdrażania. Te kwestie są w tej chwili analizowane, przygotowywane są stosowne propozycje modyfikacji przepisów. Oczywiście projekt dokumentów przedłożymy samorządom do opiniowania” – zaznaczył.

aba/

0 0 votes
Oceń artykuł
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze