poniedziałek, 4 grudnia, 2023

Polska: Pieniądze dla gmin i loteria dla pacjentów. Żeby przyspieszyć szczepienia

– Mamy do dzisiaj ponad 18 300 000 wykonanych szczepień – powiedział minister Michał Dworczyk odpowiedzialny za Narodowy Program Szczepień podczas dzisiejszej konferencji prasowej. To zdaniem ministra dobry wynik, ale żeby był jeszcze lepszy – rząd przygotował specjalną loterię i dodatkowe pieniądze dla gmin.

Z 18 300 000 zaszczepionych Polaków prawie 13 mln to osoby zaszczepione jedną dawką.
– Notujemy w ostatnich tygodniach ponad 2 mln szczepień tygodniowo – mówił minister. – Udało się to osiągnąć dzięki zaangażowaniu wszystkich osób tworzących Narodowy Program Szczepień w ponad 7 tysiącach punktów szczepień w całej Polsce. Każdego dnia ponad 200 tys. osób zapisuje się na szczepienia.

Minister podkreślił też, że dziś zostanie zaszczepiona połowa pełnoletnich Polaków, którzy zarejestrowali się w systemie, przyjęli już 1. dawką albo są zarejestrowani na termin szczepienia. Z kolei z badań, które ostatnio przeprowadzono, wynika, że ok 70 proc. Polaków deklaruje chęć zaszczepienia się przeciw covid-19, zaś 71 proc. Polaków pozytywnie ocenia pracę Narodowego Programu Szczepień.

Minister zapowiedział też, że zmieni się teraz organizacja szczepień. Od 1 lipca każdy, kto zaszczepił się pierwszą dawką, nie będzie musiał szczepić się drugą dawką w tym samym punkcie i będzie mógł mógł to zrobić w dowolnym. Na przykład na wakacyjnym wyjeździe.

Kolejna zmianą jest to, że od 15 czerwca wojewodowie będą zobowiązani, żeby zadbać o zapewnienie mobilnego punktu szczepień podczas wszystkich imprez o charakterze masowym. A już w najbliższych dniach zaczną wystawiać decyzje administracyjne dla samorządów, zgodnie z którymi samorządy będą się kontaktować telefonicznie ze wszystkimi mieszkańcami gminy powyżej 70 roku życia.

Będą też bonusy dla szczepiących się – a raczej dla gmin, w których mieszkają.
– Chcemy wprowadzić pewien rodzaj rywalizacji – zdradził minister. – Dla pierwszych 500 gmin, które osiągną wskaźnik zaszczepienia 75 proc. przeznaczyć po 100 tys. zł na gminę do wydania na dowolny cel.

Natomiast w podziale na 49 obszarów każda gmina, gdzie będzie najwyższy stopień zaszczepienia w jej obszarze, otrzyma 1 mln zł na dowolny cel. – Ta gmina, która będzie miała największy wskaźnik zaszczepienia w skali Polski, otrzyma dodatkowo 2 mln zł – podkreślił Michał Dworczyk.

Natomiast wszyscy zaszczepieni pacjenci będą mogli wziąć udział w loterii Narodowego Programu Szczepień, która przygotuje Totalizator Sportowy wspólnie ze spółkami Skarbu Państwa. zasady jeszcze nie są znane, ale nagrody, jak zapewnił minister, będą bardzo atrakcyjne. Mniej więcej co dwutysięczna osoba, która będzie się szczepić, dostanie 500 zł, co tydzień będą losowane nagrody po 50 tys. zł, a także nagrody rzeczowe: hulajnogi elektryczne czy bony na paliwo. A co miesiąc będą dwie nagrody po 100 tys. zł i samochód hybrydowy. Natomiast w finale czekają na zaszczepionych dwie nagrody po 1 mln zł i także samochód hybrydowy. Koszt loterii oszacowano na 140 mln zł i zdaniem ministra to sporo – ale z drugiej strony wygranie z pandemią warte jest każdych pieniędzy.

– Ważne jest to, żebyśmy jak najszybciej poradzili sobie z pandemią i zaszczepili jak największą część populacji – podsumował minister. – To jedyna droga do pokonania koronawirusa.

 

Strona głównaWiadomości z PolskiPolska: Pieniądze dla gmin i loteria dla pacjentów. Żeby przyspieszyć szczepienia