“Policja – lubię to” – akcja mundurowych w poznańskich szkołach

Poznańscy policjanci po raz kolejny gościli w murach komendy uczniów i studentów w ramach projektu „Policja lubię to”. 21 i 23 listopada br. młodzi ludzie mogli poznać pracę policjantów różnych wydziałów, zarówno ze strony teoretycznej, jak i praktycznej. W trakcie spotkania dowiedzieli się, jak wygląda codzienna służba policjanta oraz co zrobić, żeby wstąpić w szeregi Policji. Nie zabrakło również atrakcji związanych z pokazem sprzętu z jakiego korzystają na co dzień funkcjonariusze.

Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu we współpracy z Wielkopolskim Kuratorium Oświaty opracowali projekt „Policja- lubię to”. W ramach przedsięwzięcia uczniowie szkół z terenu miasta i powiatu poznańskiego mają możliwość zwiedzenia murów komendy oraz zapoznania się z zawodem policjanta.

Pierwsze takie spotkanie odbyło się 24 października br., a jego kontynuacja miała miejsce w dniach 21 i 23 listopada br. To właśnie wtedy uczniowie XXV Liceum Ogólnokształcącego oraz studenci Uniwersytetu Adama Mickiewicza w Poznaniu odwiedzili poznańską Policję. Dla młodych ludzi była to niecodzienna lekcja połączona z licznymi atrakcjami.

Tym razem młodzież miała możliwość poznania, jak wygląda codzienna służba policjanta nie tylko od strony teoretycznej, ale przede wszystkim praktycznej.

Spotkanie rozpoczęło się od oficjalnego przywitania gości w murach komendy i przedstawienia najważniejszych informacji, dotyczących struktury i funkcjonowania jednostki. Następnie policjanci przygotowali dla zwiedzających mnóstwo atrakcji. Na wstępie, uczniowie zostali podzieleni na dwie grupy, po to, aby każdy miał swobodą możliwość zapoznania się ze sprzętem i wyposażeniem, którym na co dzień dysponują i z którym pracują policjanci.

W trakcie wycieczki młodzież zobaczyła, jak na co dzień pracują policjanci z Wydziału Techniki Kryminalistycznej Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu. Mundurowi zaprezentowali sprzęt, walizkę, materiały oraz narzędzia, którymi posługują się przy zabezpieczeniu śladów zdarzenia. Policjanci przedstawili w jaki sposób należy zabezpieczyć znaleziony ślad na miejscu zdarzenia np. w postaci odcisku buta, palców, zapachu, czy działania narzędzia sprawcy czynu.

Następnie, przewodnik policyjnych psów służbowych zaprezentował, jak wygląda codzienna praca ze zwierzęciem. Powiedział, ile trwają szkolenia, kto może pełnić taką nietypową służbę, do czego przeszkolone są psy policyjne oraz jaki jest obowiązek pracy z czworonogiem.

Młodzi ludzie odwiedzili również Wydział Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Poznaniu, który jest jednocześnie największym wydziałem jednostki. Policjanci zaprezentowali zwiedzającym sprzęt, którym posługują się w służbie na drodze.

Kolejnym punktem wycieczki była wizyta w Wydziale Sztab Policji – miejsca z którego monitorowane są najważniejsze imprezy i wydarzenia w mieście. Tam, młodzież zobaczyła, jak wygląda „od kuchni” m.in. organizacja zabezpieczenia meczy piłkarskich, imprez sportowych np. maratonów, przedsięwzięć kulturalnych, czy historycznych. Uczniowie dowiedzieli się, co należy do zadań Policji w trakcie imprez o charakterze masowym.

Policjanci przygotowali również dla studentów pokaz sprzętu policyjnego, a wśród nich Mobilny Komisariat, nieoznakowany pojazd wyposażony w videorejestrator, pojazd służący, jako centrum dowodzenia przy zabezpieczeniu wielu imprez masowych, czy radiowóz policyjny, który kierowany jest do wypadków drogowych.

Autor: KMP

0 0 vote
Oceń artykuł
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
Zobacz wszystkie komentarze