Podwyżka opłat za przejazd autostradą A2. Od kiedy nowe stawki?

fot. Depositphotos (zdjęcie ilustracyjne)

Od 11 września kierowcy zapłacą więcej za przejazd autostradą między Nowym Tomyślem a Koninem. – Zmiana związana jest z utrzymującą się presją inflacyjną oraz wysokimi stopami procentowymi, które to elementy wpływają na wzrost kosztów utrzymania autostrady – wyjaśnia Anna Ciamciak, rzeczniczka prasowa Autostrady Wielkopolskiej.

Nowa stawka zacznie obowiązywać 11 września od godziny 6.00 rano za przejazd każdym z trzech 50 km odcinków autostrady pomiędzy Nowym Tomyślem a Koninem. Kierowcy zapłacą:
15 zł – Kat. 6 (motocykle) bonifikata 50 proc. ceny dla Kat. 1,
30 zł – Kat. 1 (pojazdy osobowe o dwóch osiach),
47 zł – Kat. 2 (pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze oraz motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch osiach z przyczepami),
72 zł – Kat. 3 (pojazdy samochodowe o trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o dwóch osiach, z których co najmniej jedna wyposażona jest w koła bliźniacze z przyczepami),
109 zł – Kat. 4 (pojazdy samochodowe o więcej niż̇ trzech osiach oraz pojazdy samochodowe o trzech osiach z przyczepami),
300 zł – Kat. 5 (pojazdy ponadnormatywne).

– Podane stawki zawierają 23 proc. podatku VAT, bowiem opłaty na koncesyjnych autostradach w Polsce są objęte podatkiem od towarów i usług – podkreśla Anna Ciamciak. – Koszt przejazdu Autostradą Wielkopolską na trasie Świecko – Nowy Tomyśl pozostaje bez zmian. Kierowcy pojazdów kategorii 1 płacą w tym przypadku 18 PLN za przejechanie 106 km. Spółka utrzymuje 50 procentową bonifikatę dla kategorii 6 pojazdów (motocykle) za przejazd autostradą A2 na odcinku Nowy Tomyśl – Konin. Stawka dla motocykli na odcinku Świecko – Nowy Tomyśl, na którym obowiązują stawki opłat ustanowione przez Ministerstwo Infrastruktury, jest taka sama jak dla pojazdów osobowych.

Powodem wprowadzenia podwyżki opłat są rosnące koszty eksploatacji i bieżącego utrzymania infrastruktury drogowej, spłaty zobowiązań kredytowych oraz realizacji wieloletniego planu inwestycyjno-remontowego prowadzonego przez AW. Jak zwraca uwagę rzeczniczka spółki, przejazd koncesyjnym odcinkiem autostrady A2 między Nowym Tomyślem a Koninem nie jest w żaden sposób dotowany przez państwa, co oznacza, że koszty przejazdu ponoszą wyłącznie kierowcy faktycznie korzystający z autostrady, a nie podatnicy.

– Według wstępnych danych GUS w sierpniu tego roku inflacja wyniosła w Polsce 10,1 proc. rok do roku – mówi Anna Ciamciak. – Z kolei z prognoz Narodowego Banku Polskiego wynika, że w 2023 roku średnioroczna inflacja w Polsce wciąż będzie wysoka i utrzyma się w przedziale od 11,1 proc. do 12,7 proc. Obecna waloryzacja stawek opłat za przejazd koncesyjnym odcinkiem między Nowym Tomyślem a Koninem jest niższa od aktualnych odczytów inflacyjnych i wynosi od 7 proc. do 9 proc., w zależności od kategorii pojazdu. Mimo rosnących wskaźników inflacji i kosztów realizacji prac remontowych, spółka terminowo wywiązuje się z podjętych zobowiązań koncesyjnych i bez zbędnej zwłoki realizuje przyjęty harmonogram prac.

Średni dobowy ruch na odcinku Nowy Tomyśl – Konin wynosi około 30 tysięcy pojazdów, a w okolicach Poznania, między skrajnymi węzłami autostradowej obwodnicy miasta, przekracza 90 tysięcy pojazdów, choć bywają dni, że jest to nawet 110 tysięcy aut na dobę. Przypomnijmy, że ten odcinek autostrady, jako część obwodnicy miasta, jest cały czas bezpłatny.

Podziel się: